Sıçan sırtında oluşturulan dorsal random paternli deri flebinde luteolin'in flep yaşayabilirliği ve iskemi-reperfüzyon hasarı üzerine olan etkilerinin araştırılması
Study of the effects of luteolin on i̇schaemia-reperfusion injury and flap viability in random patern dorsal skin flaps
- Tez No: 365170
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EMİROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Luteolin, hidroksile flavinoid yapısında birçok bitkide doğal olarak bulunan bir maddedir. Güçlü antioksidan, antiinflamatuar ve antiapopitotik özellikleri mevcuttur. Bu çalışmada luteolin?in sıçan sırtında oluşturulan random paternli deri flep modelinde flep uç kısmında oluşan iskemi ? reperfüzyon hasarı üzerine ve flep yaşayabilirliği üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Yöntem: Ratlar her bir grupta 8 hayvan olacak şekilde randomize olarak 2 gruba ayrıldı. Luteolin grubuna cerrahiden 30 dakika önce ve 12 saat sonra 10 mg/kg luteolin intraperitoneal yoldan verildi. Kontrol grubundaki hayvanlarda da benzer stres oluşturmak amacıyla aynı hacimde serum fizyolojik intraperitoneal yolla verildi. Sıçan dorsumundan 3x10 cm?lik kraniyal tabanlı McFarlane flebi planlanıp eleve edildi. Cerrahiyi takiben postoperatif 1. günde biyokimyasal inceleme için flebin distal ucundan örnek alındı. Alınan örneklerde katalaz, malondialdehid, ksantin oksidaz ve nitrik oksit seviyeleri saptandı. Postoperatif 7. günde fleplerde nekroz oranı planimetrik olarak hesaplandı. Daha sonra histopatolojik incelemeler için flebin nekroz ? yaşayan alan geçiş zonundan tam kat doku örneği alındı. Deney protokolü sona erince sıçanlar yüksek doz anestezik madde uygulanarak sakrifiye edildiler. Alınan biyopsiler ışık mikroskopu altında hematoksilen ? eozin boyasında ödem, PMNL ve lenfosit infiltrasyonu, nekroz ve fibrozis açısından incelenip karşılaştırıldı. Bulgular: İki grup arasında postoperatif 1. gün biyokimyasal veriler karşılaştırıldığında luteolin grubunda istatiksel olarak anlamlı oranda katalaz yüksek (p= 0,015), malondialdehid düşük (p= 0,005), anlamlı olmayacak düzeyde ksantin oksidaz ve nitrik oksit seviyeleri yüksek bulundu. Postoperatif 7.
Özet (Çeviri)
Aim: Luteolin is a naturally hydroxilated flavone derivative and founded in many plants naturally. It has strong antioxidant, antiinflammatory and antiapoptosis properties. In this study, the effects of luteolin on ischaemia ? reperfusion injury and flap viability is evaluated in random pattern dorsal rat skin flap. Methods: Rats were divided into 2 groups with 8 rats in each one within randomised pattern. 10 mg/kg dose luteolin dissolved in salin and administered intraperitonally to each rat 30 min before surgery and 12 hours after surgery. In order to create the similar stress on the rats of the control grup, same amount of saline given intraperitonally. A cranial based McFarlane flap with 3x10 cm was planned on rat dorsum and elevated. For the biochemical analysis, samples were taken from the distal part of skin flap on the first day after surgery. Catalase, malondialdehyde, xantine oxidase, nitric oxid levels determined in tissue samples. On the postoperative day 7, flap survival rate calculated with planimetric method. After then, tissue samples were taken for histochemical analysis from the survival ? necrosis transition zone of each flap and animals were sacrified with high dose anesthetic drugs. Biopsies were examined under light microscopy and compared grups for the oedema, inflammatory cell infiltration, necrosis and fibrosis. Results: The statistical analysis of biochemical levels showed that there is a significant higher catalase levels (p=0,015) and significant lower malondialdehyd levels (p=0,005) in luteolin grup and there have been no statistical differences between two grups on xanthine oxidase and nitric oxid levels. According to histopathologic examination, in luteolin grup, oedema (p=0,003), inflammatory cell infiltration (p=0,0004) and necrosis founded statistically significant lower than control grup (p=0,0021) and fibrosis founded statistically higher than control grup.