Zonguldak ili özel maden işletmelerinde çalışan personelin iş tatmininin ölçülmesi
Measuring the job satisfaction of personnel working in private mining enterprises in Zonguldak province
  1. Tez No: 870958
  2. Yazar: KEREM ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN KARAYILMAZLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İş hayatı ortalama bir insan yaşamının önemli bir kısmını kapsamaktadır. İş yaşamında kişinin mutlu ve huzurlu bir şekilde çalışması çok önemlidir. Çalışanların mutlu ve huzurlu çalışmaları için yaptıkları işten tatmin olmaları gerekmektedir. Bir işletmenin varlığını sürdürülebilir kılması, iş göreninde verimli ve performansı yüksek çalışabilmesi için yaptığı işten tatmin olması gerekmektedir. İş tatmini kavramı çalışanların bağlı oldukları organizasyon içerisinde kendilerine daha önceden tanımlanmış olan işleri görürken beklentilerine ne kadar cevap verdiğini açıklayan bir kavramdır. Literatür tarandığında iş tatmininin başta hizmet sektörü olmak üzere birçok araştırmaya konu edildiği görülmüştür. Bu araştırmanın evrenini Zonguldak ili içerisinde faaliyet gösteren özel maden işletmeleri çalışanları oluşturmaktadır. İl ve bölge ekonomisi için önemli bir yer edinmiş olmalarından dolayı madencilerin iş tatmininin ölçülmesine ilişkin bir araştırma yapılması ihtiyacı hissedilmiştir. Araştırma da veri toplama aracı olarak anket yöntemi seçilmiştir. Minesota İş Tatmin Ölçeği' nin kısa formu olan 20 soruluk anket ve örneklemin demografik bilgilerinin de toplandığı sorular deneklere yöneltilmiştir. Bu çalışma 4 ana bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın ilk bölümünde iş tatmini kavramı üzerine literatürde yapılan tanımsal değerlendirmeler, iş tatminin önemi ve faktörleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde iş tatmini ile ilişkili kuramlar açıklanmıştır. Takip eden bölümlerde ise iş tatmininin ölçümü amacıyla kullanılan ölçekler, iş tatminini ve tatminsizliğin sonuçları ele alınmıştır. Son bölümde ise yapılan istatistiksel analizler ve bu analizlerden elde edilen veriler yorumlanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 2023 paket programında analiz edilerek sonuç ve değerlendirme kısmı ortaya konularak araştırma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Work life covers a significant part of the average person's life. It is very important for a person to work happily and peacefully in business life. In order for the employees to work happily and peacefully, they must be satisfied with their work. In order for an enterprise to make its existence sustainable and to work efficiently and with high performance, it is necessary for the employee to be satisfied with his work. The concept of job satisfaction is a concept that explains how well the employees respond to their expectations when they see the jobs that have been previously defined for them in the organization they are affiliated with. When the literature is scanned, it has been seen that job satisfaction has been the subject of many researches, especially in the service sector. The universe of this research consists of employees of private mining enterprises operating in Zonguldak province. Since they have gained an important place for the economy of the province and the region, it was felt the need to conduct a research on the measurement of job satisfaction of miners. The survey method was chosen as the data collection tool in the research. A 20-question questionnaire, which is the short form of the Minnesota Job Satisfaction Scale, and the questions in which the demographic information of the sample were collected were directed to the subjects. This study consists of 4 main parts. In the first part of the research, the definitional evaluations made in the literature on the concept of job satisfaction, the importance of job satisfaction and its factors are emphasized. In the second part, theories related to job satisfaction are explained. In the following sections, the scales used to measure job satisfaction, job satisfaction and the results of dissatisfaction are discussed. In the last part, the statistical analyzes and the data obtained from these analyzes are interpreted. The data obtained were analyzed in the SPSS 2023 program and the research was completed by revealing the conclusion and evaluation part.