Tarihi mekanlarda gerçekleştirilen sanatsal etkinliklerde eser-mekan ilişkisi, mekansal zorluklar ve çözümler: İstanbul bienalleri üzerine bir inceleme
Artwork-space relationship in artistic events held in historical venues, spatial challenges, and solutions: A case study for İstanbul biennials
- Tez No: 871004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TERLAN MEHDİYEVA AZIZZADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, İç Mimari ve Dekorasyon, Fine Arts, Art History, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Kuramı ve Eleştiri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Kuramı ve Eleştiri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Günümüzde düzenlenen birçok sanatsal etkinliğin arka planı hakkında detaylı bilgilendirme yapılmamaktadır. Bilindiği üzere sanat mekanla bütünleşerek tek bir yapı haline gelmektedir. Zira sanatın kurgulandığı yer olan mekân başlı başına bir eserdir. Bu kapsamda sanatsal etkinliklerin sergilendiği mekanların sanat eserleri ile arasındaki ilişki büyük önem arz etmektedir. Birbirini içinde barındıran ve birbiri ile derin bir ilişki içerisinde bulunan“sanat ve ”mekan" kavramlarının detaylı bir incelemeye tabi tutulması gerekmektedir. Dünyadan birçok sanatçı ve sanatseverin bir araya geldiği ve etkileşim haline girdiği İstanbul Bienalleri çağdaş sanatın gelişimi noktasında önemli bir yere sahiptir. 1987 yılından bu yana İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen İstanbul Bienaller, salt sergilenen eserler bakımından değil aynı zamanda eserlerin sergilendikleri mekanlar bakımından da sanatseverlerle yıllardır farklı bir bağ kurmayı amaçlamaktadır. Sanatın ve sanatçının mekandan bağımsız yorumlanamayacağı çağdaş sanat dünyasında da İstanbul Bienalleri mekansal dinamiklerin etkin şekilde yürütüldüğü önemli bir etkinlik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tez, İstanbul Bienalleri kapsamında gerçekleştirilen sanatsal etkinliklerin İstanbul'un kentsel dokusu, tarihi mimarisi, iç mekanların önemi ve sanat-mekan ilişkisi üzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde inceleyecek ve bienallerde karşılaşılan mekansal zorluklar, sergileme sorunları ve ziyaretçi deneyimindeki sıkıntılar gibi konulara odaklanacaktır.
Özet (Çeviri)
There is no detailed information about the background of many artistic events organized today. As it is known, art integrates with the space and becomes a single structure. Because the place where art is constructed is a work in itself. In this context, the relationship between the spaces where artistic activities are exhibited and the works of art is of great importance. The concepts of“art”and“space”, which contain each other and are in a deep relationship with each other, need to be examined in detail. Istanbul Biennials, where many artists and art lovers from around the world come together and interact, have an important place in the development of contemporary art. Organized by the Istanbul Foundation for Culture and Arts since 1987, Istanbul Biennials aim to establish a different bond with art lovers for years, not only in terms of the works exhibited, but also in terms of the venues where the works are exhibited. In the contemporary art world, where art and artists cannot be interpreted independently of space, Istanbul Biennials appear as an important event where spatial dynamics are carried out effectively. This thesis will examine in detail the effects of artistic events held within the scope of Istanbul Biennials on Istanbul's urban texture, historical architecture, the importance of interior spaces and the art-space relationship, and will focus on issues such as spatial difficulties encountered in biennials, exhibition problems and problems in visitor experience.