Between space and body: A phenomenological approach to performance art in Joseph Beuys' 'I like America and America Likes Me'
Mekan ve beden aradalığında performans sanatına fenomenolojik yaklaşım: Joseph Beuys 'I Lıke Amerıca and Amerıca Lıkes Me'
  1. Tez No: 937689
  2. Yazar: ATAMERT YAVUZARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN BAŞYAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez, performans sanatını fenomenolojik bir bakış açısıyla incelemeyi amaçlamakta, mekânsal unsurlar, beden ve izleyici algısının hem bir inceleme yöntemi hem de deneyim aracı olarak nasıl birbirleriyle ilişkilendiğini araştırmaktadır. Çalışmada Edmund Husserl, Maurice Merleau-Ponty ve Martin Heidegger'in kuramsal çerçeveleri kullanılarak, sanatta yaşantısal deneyime odaklanan performatif mekânlarla gerçekleştirilen bedenli etkileşimler yoluyla anlamın nasıl ortaya çıktığı incelenmektedir. Tezin temel inceleme konusu, Joseph Beuys'un 1974 yılında gerçekleştirdiği“I Like America and America Likes Me”başlıklı performansıdır. Bu performansta Beuys, üç gün boyunca bir galeri mekânında bir çakayla birlikte yaşamıştır. Bu buluşma alanında Beuys, kültür eleştirisi, yalnızlık ve türler arası iletişim gibi konularda bir deney alanı açar. Tez, sınırlı bir mekânın, sanatçının varlığının ve hareketlerinin hem sanatçı hem de izleyiciler için geleneksel sanatsal alışverişlerin ötesine geçen ve anlam yaratan bir etkileşim nasıl sağladığını incelemektedir. Fenomenolojik kavramlar olan bedenlenme (embodiment), niyetlilik (intentionality) ve mevcudiyet (presence) kullanılarak, performans sanatlarının sanatçı, izleyici ve çevre arasındaki sınırları nasıl bulanıklaştırdığı ele alınmaktadır. Tez, Beuys'un performansının, performatif pratiklerin daha geniş varoluşsal, kültürel ve ekolojik temalara yaklaşma potansiyelini, mekân, beden ve fenomenolojik deneyimin bu tartışmalardan belki de özünde farklı bir şey olarak nasıl sunulduğunu gösterdiğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis sets out to explore performance art through a phenomenological lens whereby spatial aspects, the body and audience reception interrelate as both a means of study and experience. Using the theoretical frameworks of this study, namely Edmund Husserl, Maurice Merleau-Ponty and Martin Heidegger, the re-interpretation of meaning as manifestation through embodied engagement with performative spaces that focus on lived experience in art is found in this thesis. The case this thesis focuses on is Joseph Beuys' 1974 performance“I Like America and America Likes Me,”in which Beuys lived in a gallery for three days with a coyote. In this meeting place, Beuys opens a field of experimentation in the realms of culture critique, solitude and interspecies communication. The thesis investigates the ways in which a limited space, the artist, and his movements create an interaction for both actor and spectators that transcends traditional artistic exchange to yield meaning. Using phenomenological terms such as embodiment, intentionality and presence, this thesis addresses the issue of performance art blurring lines between artist, audience and environment. It argues that Beuys' performance is illustrative of the potential for performative practices to approach larger existential, cultural and ecological themes by providing an experience of space, body and the phenomenological as something perhaps inherently different from these broader discussions.