An investigation into the relationship between undergraduate English majors' international posture and L2 motivational factors in Türkiye
Türkiye'deki İngilizce bölümü lisans öğrencilerinin uluslararası duruşları ile ikinci yabancı dil motivasyon faktörleri arasındaki ilişkinin araştırılması
  1. Tez No: 871013
  2. Yazar: AYŞE NESİL DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JÜLİDE İNÖZÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin eğitim ortamında İngilizce lisans öğrencilerinin uluslararası duruşu, bunun öncülleri ve ikinci dil motivasyon faktörleri arasındaki karmaşık ilişkiyi araştırmaktadır. Kendini İngilizce'de uzmanlaşmaya adamış öğrenciler olarak bu grup, ikinci dil edinimi üzerine çalışmak için benzersiz bir bakış açısını temsil etmektedir. Yashima'nın Uluslararası Duruş (IP) kavramından yararlanan ve niceliksel bir yaklaşım kullanan bu araştırma, İngilizce lisans öğrencilerinin uluslararası tutum ve davranışlarını ve dil öğrenme yolculuklarını etkileyen öncülleri ve motivasyon faktörlerini araştırıyor. Türkiye'deki çeşitli üniversitelerde gerçekleştirilen çalışmada, niceliksel veri toplamak için Uluslararası Duruş Ölçeği (IPS) (Yashima, 2009) ve Motivasyon Faktörleri Anketi (MFQ) (Ryan, 2015) kullanılmaktadır. Bu çalışmaya 602 lisans İngilizce bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerden oluşan bir örneklem katılmıştır. Bulgular, Türk lisans düzeyindeki İngilizce bölümlerinin dünya çapında daha fazla farkındalığa ve katılıma ihtiyaç duyduğunu ortaya koymaktadır. Yurt dışında çalışmaktan, başka kültürlerden bireyleri tanımaktan kaçınmakta, ve kendi memleketlerinde hayatlarına devam etmeyi tercih etmektedirler. Katılımcılar genellikle yerel odaklıdırlar ve daha az uluslararası duruş sergilemektedirler. Çoklu regresyon analizi uygulandıktan sonra, İngilizceye maruz kalma öncülünün, uluslararası duruş profillerini önemli ölçüde etkilediği görülmektedir. İletişim kurma isteği, amaçlanan öğrenme çabası, uluslararası temas ve seyahat yönelimi gibi motivasyon faktörleri, öğrencilerin uluslararası duruşunu şekillendiren önemli belirleyiciler olarak ortaya çıkmaktadır. Yapısal eşitlik modellemesi (YEM) analizi, bu faktörler arasında karmaşık bir etkileşimi ortaya çıkarmaktadır ki; burada İngilizceye maruz kalmak, motivasyon unsurlarını ve uluslararası duruşu geliştirmek için bir katalizör görevi görmektedir. Bu çalışma, ikinci dil eğitimi alanı için bağlama özgü bir model oluşturarak ve Türkiye' deki İngilizce bölümlerinde okuyan lisans öğrencileri arasında uluslararası duruş, İngilizceye maruz kalma öncülü ve ikinci dil motivasyon faktörleri arasındaki ilişkiye dair bir analiz sunarak katkıda bulunmaktadır. Bulgular, daha kapsamlı, uluslararası farkındalığa sahip ve kültürel açıdan yetkin bir öğrenci topluluğunu teşvik etmek için eğitim müfredatı ve destek sistemlerinin yeniden düşünülmesinin önemini vurgulamaktadır. Bu endişeleri ele almak, geleceğin profesyonellerini küreselleşen dünyada etkili bir şekilde gezinmeye ve ülkeleirne katkıda bulunmaya hazırlamak için çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
In Türkiye's educational landscape, this study explores the intricate relationship between undergraduate English majors' international posture, its antecedents, and L2 motivational factors. As dedicated learners focused on mastering English, this group represents a unique lens through which to study second language acquisition. Drawing from Yashima's concept of International Posture (IP) and employing a quantitative approach, this research investigates undergraduate English majors' international attitudes and behaviors and the antecedents and motivational factors influencing their language learning journey. The study, conducted across various universities in Türkiye, utilizes the International Posture Scale (IPS) and the Motivational Factors Questionnaire (MFQ) to collect quantitative data. A sample of 602 undergraduate English majors participated in this study. Findings reveal that Turkish undergraduate English majors need more worldwide awareness and involvement. Instead of working abroad, they may avoid individuals from other cultures and stay home. Participants are usually local-focused and less international. After implementing multiple regression analysis, factors such as exposure to English as an antecedent significantly impact their international posture profiles. Motivational factors, including willingness to communicate, intended learning effort, international contact, and travel orientation, emerge as crucial determinants shaping students' international posture. Structural equation modeling (SEM) analysis unveils a complex interplay between these factors, wherein exposure to English is a catalyst for enhancing motivational elements and international posture. This study contributes valuable insights by creating a context-specific model for the second language education field and offering a nuanced perspective of the relationship between international posture, antecedents, and L2 motivational factors among undergraduate English majors in Türkiye. The findings denote the significance of rethinking educational curricula and support systems to foster a more inclusive, internationally aware, and culturally competent student population. Addressing these concerns is essential for preparing future professionals to navigate and contribute to their country effectively in a globalized world.