Uzaktan çalışmada iş-aile çatışmasının çalışan iyi oluş haline etkisinde psikolojik dayanıklılığın düzenleyici rolü
The regulatory role of psychological resilience in the effect of work-family conflict on employee well-being in remote working
- Tez No: 871084
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL ATAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Uzaktan çalışma, son yıllarda giderek yaygınlaşan bir çalışma modelidir ve iş-aile çatışması gibi potansiyel stres kaynakları üzerinde etkili olabilmektedir. Bu çalışma, uzaktan çalışmanın çalışanların iyi oluş haline olan etkilerini psikolojik dayanıklılık aracılığıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Psikolojik dayanıklılık, bireylerin stresle başa çıkma yeteneği olarak tanımlanır ve olumlu psikolojik durumlarını korumalarına yardımcı olabilir. Araştırmalar, yüksek psikolojik dayanıklılığın iş-aile çatışmasının etkilerini azaltabileceğini göstermektedir. Uzaktan çalışma koşullarında, iş-aile çatışmasının azaltılması ve çalışan iyi oluş halinin artırılması için psikolojik dayanıklılığın kritik bir rol oynadığı görülmektedir. Bu bağlamda, şirketlerin ve yöneticilerin çalışanların psikolojik dayanıklılığını destekleyici önlemler alması önem arz etmektedir. Sonuç olarak, uzaktan çalışma düzeninde psikolojik dayanıklılığın güçlendirilmesi, iş-aile çatışmasının olumsuz etkilerini minimize etmede etkili bir strateji olarak öne çıkmaktadır. Araştırmada uzaktan çalışma kapsamında çalışan 421 katılımcıya anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda uzaktan çalışmanın çalışan iyi oluşuyla ilişki içerisinde olduğu ve uzaktan çalışmada iş-aile çatışması ile çalışan iyi oluşu arasındaki ilişkide psikolojik dayanıklılığın kısmi olarak düzenleyici role sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Remote working is an increasingly common working model in recent years and can have an impact on potential stressors such as work-family conflict. This study aims to examine the effects of remote working on employee well-being through the mediation of psychological resilience. Psychological resilience is defined as individuals' ability to cope with stress and can help maintain positive psychological states. Research indicates that high psychological resilience can reduce the effects of work-family conflict. In remote working conditions, it is observed that psychological resilience plays a critical role in reducing work-family conflict and enhancing employee well-being. In this context, it is important for companies and managers to take measures that support employees' psychological resilience. As a result, strengthening psychological resilience in remote working arrangements emerges as an effective strategy to minimize the adverse effects of work-family conflict. The study applied a questionnaire to 421 participants working remotely. As a result of the research, it was concluded that remote working is related to employee well-being and that psychological resilience has a partial moderating role in the relationship between work-family conflict and employee well-being in remote working.