Şuarâ Suresinin meânî ilmi açısından tahlili
  1. Tez No: 871109
  2. Yazar: MAIMAITIABUDULA TUERSUNTUOHETI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Şuarâ sûresini meânî ilmi yönünden inceleyen bu çalışma giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın önemi, amacı, yöntemi ve çalışmada yararlanan başlıca kaynaklar hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Şuarâ sûresi ve meânî ilminin genel çerçevesi ele alınmıştır. Sûre ile ilgili esas bilgiler anlatılmış. Meânî ilmi ile ilgili olarak belâgat ve meânî ilmi hakkında tanımlara ve temel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde ise meânî ilminin alt disiplinlerini oluşturan haber, inşa, zikir-hazif, takdim-tehir, tarif-tenkir, kasr, fasıl-vasıl ve îcâz-itnab-müsavat konuları sırasıyla ele alınmış ve konularla ilgili Şuarâ sûresinden tespit edilen örnekler üzerinden yapılan tahlillere yer verilmiştir. Sonuç kısmında ise bu çalışmadan edinen sonuçlar ve faydalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which researches Surah Ash-Shu'ara in terms of the science of meaning, consists of an introduction, two main sections, and a conclusion. In the introduction, information about the significance, purpose, method of the study, and the primary sources utilized in the study is given. In the first section, the general framework of Surah Ash-Shu'ara and the science of meaning has been discussed. The essential information about the chapter has been explained. Regarding the science of meaning, definitions and basic information about rhetoric and the science of meaning have been provided. In the second section, the sub-disciplines of the science of meaning, including news, construction, repetition and negation, anastrophe, definition and rejection, abbreviation, division and connection, and eloquence and lucidity, have been sequentially addressed, and analyses based on examples identified from Surah Ash-Shu'ara have been included. In the conclusion, the results obtained from this study and the benefits have been explored.