Taha suresinin meani ilmi açısından tahlili
Analyzes sura of Tâhâ in respect of meânî science
- Tez No: 459980
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tâhâ sûresini meânî ilmi açısından inceleyen bu çalışma giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın önemi, amacı, kaynakları, Tâhâ sûresi ve meânî ilminin genel çerçevesi hakkında bilgiler verilmiştir. İlk bölümde haber ve cümle hakkında bilgiler verildikten sonra sûrede mevcut olan haberi cümleler, bu cümlelerin gayeleri, inşâ ve bununla bağlantılı olarak emir, nehiy, istifhâm, nida ve bunların sûredeki gayeleri açıklanmıştır. İkinci bölümde sûredeki müsnedün ileyh ve müsnedin durumları ile filin müteallakları ve sözün zâhirî duruma uygun gelmemesi konuları ele alınmış, son bölümde ise sûredeki kasr, fasıl, vasıl, îcâz ve itnâb üslupları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study which analyzes the sura of Tâhâ in respect of meânî science consists of introduction, three chapters and result. Within the introduction part information has been given about the importance, purpose and resources of the study and about the general framework of sura of Tâhâ and meânî science. In the first chapter, after giving general information about haber and sentence; existing haberi sentences in the sura, purposes of these sentences, inşâ and in relation with this; order, prohibition, question, vocative and their purposes within the sura have been explained. In the second chapter states of musnedun ileyh and musned within the sura, mutellaks of the verb and subjects where the word doesn't show compliance with the ostensible situation were evaluated. In the last chapter styles of kasr, fasıl, vasıl, îcâz and itnâb have been analyzed.