Apiksabanın elektroanalitik incelemesi ve tayini
Electroanalytical investigation and determination of apixaban
  1. Tez No: 871146
  2. Yazar: ÜLFET ERDOĞAN UZUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAFİZ ÖNCÜ CAN, PROF. DR. HAYATİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İlaç analizlerinde kromatografik ve spektrofotometrik yöntemler sıklıkla kullanılmakla beraber elektroanalitik yöntemlerin bu yöntemlere karşı düşük maliyet, kolay uygulanabilirlik, kısa süren analiz süreleri gibi üstünlükleri vardır. Elektroanalitik yöntemleri diğer yöntemlerden ayıran önemli özelliklerden biri ise ilaç aktif molekülün elektroaktif bölgesinin tayininin sağlanmasıdır. İlaç aktif moleküllerin elektron transfer mekanizmasının açığa çıkarılmasında elektroanalitik yöntemlerden olan voltametrik yöntemlere sıklıkla başvurulur. Direkt etkili oral antikoagülan grubunda yer alan Faktör Xa inhibitörü Apiksaban, 2012 yılında FDA tarafından onay almıştır. Bu çalışmada literatürdeki Apiksabanın elektrokimyasal analizi ile ilgili eksikliği kapatmak ve elektroindirgenme mekanizmasını açıklamak amacıyla elektrokimyasal çalışmalar yapılmıştır. Damlayan cıva elektrot ile indirgenme mekanizması aydınlatılıp elektroaktif bölge saptanmış, diferansiyel puls polarografisi ile etken maddenin miktar tayini metodu geliştirilmiştir ve geliştirilen yöntem Apiksabanın ticari preparatı olan Eliquis® numunesinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although chromatographic and spectrophotometric methods are frequently used in drug analysis, electroanalytical methods have advantages such as low cost, easy applicability, and short analysis times over these methods. One of the important features that advantage of electroanalytical methods from other methods is that it provides the determination of the electroactive region of the molecule. Voltammetric techniques, one of the electroanalytical methods, are frequently used to reveal the electron transfer mechanism of pharmaceutical molecules. Factor Xa inhibitor apixaban, which is a part of the direct oral anticoagulant group, was approved by the FDA in 2012. In the present study, electrochemical analyses were conducted to address the existing gap in the literature regarding the electrochemical analysis of apixaban and to elucidate its electroreduction mechanism. In this study, the reduction mechanism was elucidated using a dropping mercury electrode, and the electroactive region was determined. A method for quantification of the apixaban using differential pulse polarography was developed, and applications were conducted using samples of apixaban's commercial preparation, Eliquis®.