Rousseau'nun Emile'i ile günümüz çocuk eğitimi üzerine bir karşılaştırma
A comparison between Rousseau's Emile and contemporary child education
  1. Tez No: 871158
  2. Yazar: ŞÜHEDA YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYFİ KENAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası ve Karşılaştırmalı Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Rousseau, doğanın en iyi eğitici olduğunu belirterek doğal ve özgür bir eğitim felsefini benimsemektedir. Natüralizm'in önderliğini yapan Rousseau, çocuğun elde ettiği deneyimlerin önemini vurgulayarak kendi yaşantıları yoluyla kazandığı öğrenmelerin kalıcı olduğunu belirtir. Geçmişten günümüze sosyal, ekonomik, kültürel, siyasi değişimler, eğitim alanını da etkilemiştir. Çocuk eğitimi hakkında detaylı olarak yazılmış ilk kitap olan Emile, kendi döneminde yakılmış ve toplatılarak kabul görmemiş bir eserdir. Orta çağda kabul görmemiş bu eser, günümüzde hangi alanlarda benzerlik ve farklılık göstermektedir? Bu çalışmada, Rousseau'nun Emile adlı eseri çocuk eğitimi kapsamında çeşitli gelişim başlıklarına ayrılarak günümüz modern eğitim sistemiyle karşılaştırılacaktır. Nitel araştırma modeli kullanılarak doküman analizi yöntemiyle veriler toplanmış; karşılaştırmalı analiz yöntemiyle ele alınmıştır. Araştırmada tematik analizden faydalanılmıştır. Kitabın birinci ve ikinci bölümü çocukluk dönemini kapsadığından ötürü çalışmamızda bu bölümler incelenerek; bilişsel gelişim, sosyal-duygusal gelişim, dil gelişimi, motor/fiziksel gelişim alanları başlıklarıyla sunulmuştur. Günümüz eğitimiyle karşılaştırıldığında Rousseau'nun bilişsel, sosyal-duygusal ve motor/fiziksel eğitimi noktasında modern eğitimdeki yöntem ve tekniklerin geliştirilerek karşımıza çıktığı görülmektedir. Dil eğitimi açısından bakıldığında okuma-yazma eğitimi ve iki dillilik noktasında ayrı düşülmektedir. Eğitim bilimleri alanında, eski ve yeni eğitim görüşlerinin harmanlanarak sunulması geleceğe dair daha iyi yorumlamaların yapılmasında ve sistemlerin geliştirilmesinde bizlere katkı sunmaktadır. Çalışma genişletilerek bütün kitabı kapsayacak şekilde yapılabilir. Emile'de yer alan eğitim fikirleri öğretmenlerin görüşleriyle tekrar tartışmaya açılabilir
Özet (Çeviri)
Rousseau asserts that nature is the best educator, and therefore adopts a philosophy of natural and free education. As the leading name in Naturalism, Rousseau emphasizes the importance of the experiences gained by the child, stating that learning acquired through personal experience is more persistent. Over centuries, social, economic, cultural, and political changes from have also influenced the field of education.“Emile,”which had been the first detailed book on child education, was collected, burned and ultimately not accepted in its own time. How does this body of work, which was not accepted during the Middle Ages, hold up or differ when compared to contemporary education? This study compares Rousseau's“Emile”with contemporary education by dividing it into various developmental categories within the context of child education. A qualitative research model was used to gather data through document analysis, and a comparative analysis method was employed to assess the collected data. Thematic analysis were also utilized in the research. The first and second sections of the book cover the childhood period, and thus these sections were examined in the study, and presented under the headings of cognitive development, social-emotional development, language development, and motor/physical development. After comparing Rousseau's approaches to cognitive, social- emotional, and motor/physical education to those of modern education, it can be observed that his approaches have been further developed in contemporary methods and techniques. However, differences arise regarding language education, specifically on the topics of literacy and bilingualism. In the field of educational sciences, presenting a synthesis of old and new educational perspectives allows us to better interpret the future and the develop systems. This study can be expanded to encompass the entire book. The ideas related to education presented in“Emile”can be reopened to discussion through the ideas of contemporary educators.