Spinal anestezi sırasında stres topu kullanımının ağrı ve anksiyete üzerine etkisi
The effect of stress ball usage during spinal anesthesia on pain and anxiety
- Tez No: 871183
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ÖZEN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Bu çalışmada, sezaryen yapılan hastalarda spinal anestezi uygulanması sırasında stres topu kullanımının hastaların ağrı ve anksiyete düzeyine etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Elektif spinal anestezi planlanan 18 yaşından büyük herhangi bir psikiyatrik hastalığı ve spinal anestezi kontrendikasyonu olmayan hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya alınan 140 hasta müdahale ve kontrol grubu olmak üzere ayrıldı. Hastalar onamları alındıktan sonra demografik bilgilerini ve tıbbi özgeçmişlerini içeren form dolduruldu. Hastalara operasyona hazırlık odasında Durumluluk Anksiyete Envanteri (STAI-I) uygulandı. Ameliyat odasına alınan hastalar standart monitorizasyonu yapıldıktan sonra spinal anestezi için pozisyon verilerek 25 gauge spinal iğne ile %0.5'lik 12 ml bupivakain enjeksiyonu tek seferde intratekal olarak uygulandı. Müdahale grubundaki hastalara operasyon odasına alındıklarında, aralıklı sıkıştırmaları için eline stres topu verildi ve spinal anestezi işlemi boyunca düzenli olarak sıkmaları istendi, kontrol grubundaki hastalara herhangi bir işlem uygulanmadı. İşlem sırasında hissedilen ağrı Vizuel Analog Skala (VAS) ile sorgulanarak kaydedildi. İşlem sonrası 5.dk'da hastanın anksiyete durumu STAI-I ile yeniden değerlendirildi. Her iki gruptaki hastaların işlem öncesi ve işlem sonrası 5.dk'da vital bulguları, komplikasyon görülme durumu ve hasta memnuniyeti kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objectives:In this study, the aim was to evaluate the impact of stress ball usage on the pain and anxiety levels of patients during the administration of spinal anesthesia in those undergoing Cesarean section. Materials and Methods: Patients aged 18 and older, scheduled for elective spinal anesthesia, without any psychiatric illnesses or contraindications for spinal anesthesia, were included in the study. 140 patients were divided into intervention and control groups for the study. After obtaining their consent, patients filled out a form containing demographic information and medical histories. In the preoperative preparation room, State-Trait Anxiety Inventory-State (STAI-I) was administered to assess the patients' anxiety levels. Once the patients were taken to the operating room and received standard monitoring, they were positioned for spinal anesthesia, and a 25-gauge spinal needle was used to administer a single intrathecal injection of 12 ml 0.5% bupivacaine. Patients in the intervention group were given a stress ball to squeeze intermittently during the procedure, and they were instructed to squeeze it regularly throughout the spinal anesthesia process. Patients in the control group did not undergo any additional intervention. Pain experienced during the procedure was assessed and recorded using the Visual Analog Scale (VAS). The patient's anxiety level was reassessed with STAI-I at 5 minutes post-procedure. Vital signs, the occurrence of complications, and patient satisfaction were recorded for both groups before and 5 minutes after the procedure.