Stres üriner inkontinans tedavisinde mesh needleless uygulaması ve kısa dönem sonuçlarının değerlendirilmesi
Mesh needleless application in stress urinary incontinence treatment and evaluation of short term results
  1. Tez No: 608206
  2. Yazar: ÜNAL TURKAY
  3. Danışmanlar: UZMAN GÜLTEKİN KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Amaç: Stres üriner inkontinans tedavisinde Needleless tekniğinin tedavideki başarısını, kısa dönem komplikasyonlarını ve postoperatif erken dönemde semptom ve hayat kalitesi üzerine etkinliğinin araştırılması. Gereç ve Yöntem:Çalışmamıza; Temmuz/2008-Nisan/2009 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine, idrar kaçırma şikayeti ile başvuran ve ürodinamik olarak urge inkontinansı olmadığı tesbit edilen, sonrasında Needleless operasyonu yapılarak tedavi edilen 29 hasta dahil edildi. Bu hastaların tedavi başarısı , kısa dönem komplikasyonlar , postoperatif erken dönem semptomları ve hayat kalitesi üzerine etkinliği değerlendirildi. Operasyon öncesi bütün hastaların, yaş, doğum sayısı, menopoz durumu, inkontinans süreleri, daha önce geçirdiği jinekolojik operasyonlar, BMI değerleri gibi demografik özellikleri kaydedildi. Bütün hastalara ürodinamik inceleme yapıldı ve bu inceleme sonucuda mikst üriner inkontinans ve stres üriner inkontinans tesbit edilenler çalışmaya dahil edildi. Preoperatif dönemde hastalara proksimal üretra ve mesane boynu hipermobilitesinin tesbitinde kullanılan Q tip test, inkontinans şiddetini gösteren 1 saatlik ped testi ve idrar kaçırma ile ilgili hayat kalitesi hakkında bilgi veren Urinary Distress Inventory-6 (UDI-6) anketi yapıldı. Bu testlerin hepsi postoperatif dönemde kontrole çağrılan hastalarda yeniden yapılarak elde edilen değerler operasyon öncesi değerler ile kıyaslandı. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında normal dağılım gösteren parametrelerin preop-postop karşılaştırmalarında paired sample t testi, normal dağılım göstermeyen parametrelerin preop-postop karşılaştırmalarında ise Wilcoxon işaret testi ile anlam açısından incelendi. Bulgular: Needleless yapılan hastaların 18'sinde (%62,1) SÜİ, 11'inde (%37,9) mikst üriner inkontinans mevcuttu, ancak hastaların stresle idrar kaçırma şikayeti ön plandaydı. Mikst üriner inkontinans tanısı alan hastalara operasyondan 2 ay önce Trospium klorür sabah 30mg- akşam 15mg tedavisi başlandı ve operasyon sonrasında da tedaviye devam edildi. Needleless operasyonu orjinalinde tarif edildiği şekilde yapıldı. Hastaların 17 tanesi spinal anestezi altında, 5 tanesi genel anestezi ve 7 tanesi de maske anestezi altında operasyona alındı. Operasyon süreleri ve yapılan ek operasyonlar kaydedildi. Postop 24.saatte bütün hastaların sondası çıkarıldı ve miksiyon sonrası rezidüel idrar volümleri pelvik USG ile ölçüldü. Postmiksiyonel rezidüel idrar volümü 100ml'nin altında olan hastalarda operasyon başarılı kabul edildi ve hastalar postop 1.günde hemogram kontrolü alınarak taburcu edildi.Hastalarda üriner retansiyon gelişmedi. Hastaların yaş ortalaması 46,0±7,0 yıl, ortalama doğum sayısı 3,2±1,6, ortalama BMI 29,1±4,3 kg/m2, ortalama inkontinans süresi 5,8±5,2 yıldı. Premenopozal hasta sayısı 23, postmenopozal hasta sayısı 6 olarak tespit edildi. Operasyon süresi ortalama 20,4±15,8 dakika olarak kaydedildi. Aynı seansta 8 hastaya kolporafi anterior ve posterior, 2 hastaya konizasyon ve 1 hastaya laparaskopik salpenjektomi operasyonu yapıldı. Yapılan ek cerrahi prosedürler doğal olarak operasyon süresini uzatırken cerrahi ekibin deneyimi süreyi kısaltmaktadır. Operasyon sırasında hiçbir hastada mesane perforasyonu, üretra zedelenmesi, majör kanama ve damar ve sinir zedelenmesi meydana gelmedi. Hastalar ortalama 306,2±65,1 gün (en az:206-en çok:445 gün ) takip edildi. Preoperatif dönemde hastaların Q tip test sonuçları ortalama olarak 58,96±9,94 dereceydi. Operasyon sonrası kontrole çağrılan hastalarda Q tip test sonuçları ortalama 28,96±10,03 derece olara tesbit edildi, bu düşüş istatistiksel olarak anlamlıydı ve yapılan operasyonun mesane boynu mobilitesini kısıtladığını bize gösterdi. Preoperatif dönemde hastaların 1 saatlik ped testi sonuçları ortalama olarak 30,41±8,33 gr'dı. Postop kontrol döneminde 1 saatlik ped testi sonuçları ortalama olarak 8,55±6,22 gr olduğu tesbit edildi. Bu düşüş istatistiksel olarak anlamlıydı ve üriner inkontinans şiddetinde önemli ölçüde azalma olduğunu bize gösterdi. Preoperatif yaşam kalitesini değerlendirmek için yapılan UDI-6 anketi sonuçları ortalama 10,83±2,84 puandı. Postop kontrol döneminde UDI-6 anketi sonuçları ortalama 3,31±3,10 puan olarak tespit edildi. Bu azalma istatistiksel olarak anlamlıydı ve hayat kalitesinde iyi yönde değişim olduğunu bize ispatladı. Postop kontrol döneminde 2 hastada de novo detrüsör instabilitesi geliştiği görüldü. Bu hastalara Trospium klorür sabah 30mg- akşam 15 mg tedavisi başlandı. Tedavi sonrası hastaların urge şikayeti geriledi. Bütün hastaların kontrol döneminde postmiksiyonel rezidüel idrar volümü 100 ml'nin altındaydı.(ortalama 7,93±4,68 ml) Çalışmamızda %89,7 tam düzelme , %6,9 kısmi düzelme ve %3,4 başarısız olarak tesbit ettik. Sonuç: Needleless operasyonu kadında stres üriner inkontinansın cerrahi tedavisinde etkin bir yöntem olmasının yanı sıra; öğrenme ve uygulama kolaylığı, komplikasyon ve morbidite oranının düşük olması ve diğer avantajları nedeniyle bize, Needleless'ın, stres üriner inkontinans tedavisinde tercih edilebilecek bir yöntem olduğunu düşündürmektedir. Ancak uzun dönem etkinliğinin belirlenebilmesi için daha çok sayıda randomize, kontrollü çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the success of Needleless technique in treatment of stress urinary incontinence, its short-term complications, and its effectiveness on symptoms and quality of life in the early postoperative period. Material and Method: In our study; Between July / 2008-April / 2009, 29 patients who were admitted to Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic with urinary incontinence complaints and found to have no urinary incontinence, and then treated with Needleless operation were included. The effectiveness of these patients on treatment success, short-term complications, early postoperative symptoms and quality of life were evaluated. Before the operation, demographic characteristics of all patients such as age, number of births, menopause status, incontinence times, previous gynecological operations, and BMI values ​​were recorded. Urodynamic examination was performed in all patients, and those who had mixed urinary incontinence and stress urinary incontinence were included in the study. In the preoperative period, the Urinary Distress Inventory-6 (UDI-6) questionnaire, which was used to determine the proximal urethra and bladder neck hypermobility, was used to determine the quality of life related to urinary incontinence. All of these tests were performed in patients who were called for control in the postoperative period and the values ​​obtained were compared with the preoperative values. In the comparison of quantitative data, paired sample t test was used in preop-postop comparisons of parameters that showed normal distribution, and in the preop-postop comparison of parameters that did not show normal distribution, Wilcoxon sign test was evaluated in terms of meaning. Results: Eighteen (62.1%) of the patients who needed needleleless had SUI and 11 (37.9%) mixed urinary incontinence, but the patients complained of urinary incontinence with stress. Patients diagnosed with mixed urinary incontinence were treated with Trospium chloride 30mg in the morning and 15mg in the evening 2 months before the operation, and continued after the operation. The Needleless operation was performed as described in the original. Seventeen patients were operated under spinal anesthesia, 5 under general anesthesia and 7 under mask anesthesia. Operation times and additional operations were recorded. At the 24th hour postoperatively, the probe of all patients was removed and residual urine volumes were measured by pelvic USG after mixing. The operation was accepted as successful in patients with postmixial residual urine volume less than 100ml, and the patients were discharged on postoperative day 1 by taking hemogram control. Urinary retention did not develop in patients. The mean age of the patients was 46.0 ± 7.0 years, the average number of births was 3.2 ± 1.6, the average BMI was 29.1 ± 4.3 kg / m2, the average incontinence time was 5.8 ± 5.2 years. The number of premenopausal patients was 23, and the number of postmenopausal patients was 6. The operation time was recorded as 20.4 ± 15.8 minutes on average. In the same session, 8 patients underwent colporaphy anterior and posterior, 2 patients had conization and 1 patient underwent laparoscopic salpingectomy. While additional surgical procedures naturally prolong the operation time, the experience of the surgical team shortens the time. During the operation, no patient had bladder perforation, urethral injury, major bleeding, and vascular and nerve injury. The patients were followed up for an average of 306.2 ± 65.1 days (minimum: 206-maximum: 445 days). In the preoperative period, the Q-type test results of the patients were 58.96 ± 9.94 degrees on average. Q type test results were found to be 28.96 ± 10.03 degrees in patients who were called for post-operative control, this decrease was statistically significant and showed us that the operation performed restricted bladder neck mobility. In the preoperative period, 1 hour pad test results of the patients were, on average, 30.41 ± 8.33 g. The results of the 1-hour pad test in the postoperative control period were found to be 8.55 ± 6.22g on average. This decrease was statistically significant and showed us that there was a significant decrease in the severity of urinary incontinence. The results of the UDI-6 questionnaire to evaluate the preoperative quality of life were 10.83 ± 2.84 points. In the postop control period, the results of the UDI-6 questionnaire were determined as 3.31 ± 3.10 points on average. This decrease was statistically significant and proved to us a good change in quality of life. During the postop control period, de novo detrusor instability developed in 2 patients. Trospium chloride 30mg morning and 15mg evening treatment was started for these patients. After the treatment, patients' urge complaints regressed. In the control period of all patients, the post-volume residual urine volume was below 100 ml. (Mean 7,93 ± 4,68 ml) In our study, we detected 89.7% complete recovery, 6.9% partial recovery and 3.4% failure. Conclusion: In addition to being an effective method in the surgical treatment of stress urinary incontinence in women, Needleless operation; Due to the ease of learning and application, low rate of complications and morbidity and other advantages, Needleless makes us think that it is a method that can be preferred in the treatment of stress urinary incontinence. However, more randomized, controlled studies are needed to determine long-term efficacy.