Sağlık verilerinin toplanması, saklanması ve aktarılmasının mevzuat açısından değerlendirilmesi
Legislative evaluation collection, storage and transfer of health data
  1. Tez No: 871196
  2. Yazar: ABDULLAH HALİS ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL CANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sağlık verileri, kişisel veriler arasında özel nitelikli kişisel veriler arasında sayılmıştır ve gizliliklerinin korunması yasal bir gerekliliktir. Bu tez çalışmasında, dijitalleşmeyle birlikte sadece sağlık sektöründe değil tüm alanlarda önemi günbegün artan sağlık verilerinin toplanması, saklanması ve aktarılması süreçleri ele alınmıştır. Sağlık verilerinin toplanması, saklanması ve aktarılması konularında çeşitli düzenlemelere göre yapılabilmektedir. Bu çalışmada sağlık verilerinin toplanması, saklanması ve aktarılması süreçlerinde uyulması gereken temel ilkelere ve bu süreçlerde uygulanması gereken mevzuata değinilmektedir. Bu kapsamda, kişisel verilerin işlenmesine yönelik ilkeler ve sağlık verilerinin işlenmesi süreçleri ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Tezde sağlık verilerinin toplanması, saklanması ve aktarılması süreçlerinde yaşanabilecek hukuki sorunlar ve çözüm önerileri de tartışılmaktadır. Bu bağlamda, sağlık verilerinin hukuka uygun işlenmesi, veri sorumlularının yükümlülükleri, veri ihlalleri ve yaptırımları gibi konulara da mahkeme ve kurul kararları göz önünde tutularak değinilmektedir. Sonuç olarak, sağlık verilerinin toplanması, saklanması ve aktarılması süreçlerinin Türk hukukundaki yeri vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Health data is considered among the personal data of special nature and protecting their privacy is a legal requirement. In this thesis study, the processes of collecting, storing and transferring health data, whose importance increases day by day not only in the health sector but also in all areas with digitalization, are discussed. The collection, storage and transfer of health data can be done according to various regulations. This study addresses the basic principles that must be followed in the collection, storage and transfer of health data and the legislation that must be applied in these processes. In this context, the principles regarding the processing of personal data and the processing processes of health data are discussed in detail. The thesis also discusses legal problems and solution suggestions that may arise during the collection, storage and transfer of health data.In this context, issues such as lawful processing of health data, obligations of data controllers, data breaches and sanctions are also addressed, taking into account court and board decisions. As a result, the place of the collection, storage and transfer of health data in Turkish law is emphasized.