Çocukluktaki ebeveyn tutumlarının duygusal zeka gelişimine etkisi
The effect of parental attidudes in childhood on the development of emotional intelligence
  1. Tez No: 871197
  2. Yazar: FADİME GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada, çocukluk döneminde, çocukların anne ve babalarından gördükleri tutum ve davranışların duygusal zeka gelişimlerine olan etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama modeliyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemi İstanbul'da Medipol, Ticaret ve Üsküdar Üniversitesi'nde eğitimlerini sürdüren 320 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Örneklem seçiminde uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu, Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği Çocuk Formu (KAET-Ç) ve Asıl Form Schutte Duygusal Zekâ Testi (SDZT-33-Tr) kullanılmıştır. Çalışmanın veri analizinde SPSS 22.0 kullanılmıştır. Araştırma sonucunda anne baba tutumları ve duygusal zeka düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılan bireylerin anne baba tutumlarına ilişkin reddetme, duygusal yakınlık ve aşırı koruyuculuk algılarının duygusal zekâ düzeyleri üzerinde negatif yönde anlamlı etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Buna göre, anne baba tutumlarına ilişkin reddedici, duygusal yakınlık düzeyi yüksek ve aşırı koruyuculuk düzeyi yüksek olan katılımcıların duygusal zeka düzeylerinin daha düşük olduğu anlaşılmaktadır. Diğer taraftan katılımcıların cinsiyeti, yaşı, anne baba eğitim durumu ve aile ekonomik durumu da duygusal zeka düzeyleri üzerinde anlamlı etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of the attitudes and behaviors children receive from their mothers and fathers on their emotional intelligence development during childhood. The research was carried out with the general survey model, one of the quantitative research methods. The sample of the study consists of 320 university students who continue their education at Medipol, Commerce and Üsküdar Universities in Istanbul. Appropriate sampling method was used in sample selection. Personal information form, Egna Minnen Betraffande Uppfostran – Short Form (s-EMBU) – Child and Schutte Self Report Emotional Intelligence Test (SSREIT-33-Tr) were used to collect data in the study. SPSS 22.0 was used in the data analysis of the study. As a result of the research, it was determined that there were significant relationships between parental attitudes and emotional intelligence levels. It was determined that the perceptions of rejection, emotional closeness and overprotectiveness of the individuals participating in the research regarding parental attitudes had a negative significant effect on their emotional intelligence levels. Accordingly, it is understood that the emotional intelligence levels of the participants who are rejecting, high levels of emotional closeness, and high levels of overprotectiveness regarding parental attitudes are lower. On the other hand, it was determined that the participants' gender, age, parents' education level and family economic status also had a significant effect on emotional intelligence levels.