Analysis of securitization of an export credit in Turkey
Türkiye'de bir ihracat kredisinin menkul kıymete dönüştürülmesi işleminin analizi
- Tez No: 87123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DE BİR İHRACAT KREDİSİNİN MENKUL KIYMETE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ İŞLEMİNİN ANALİZİ ASLI SARAÇOĞLU Yüksek Lisans Tezi, İşletme Estitüsü Tez Yöneticisi: Doç.Dr. Kürşat AYDOĞAN Bu çalışma, Türkiye'de yeni bir proje finansman modeli olan ihracat kredisinin menkul kıymete dönüştürülmesi işleminin analizini yapmayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında Türkiye'de kamu sektörü proje finansmanında kulanılan diğer yöntemler de klasik ve yeni metodlar adı altında incelenmiştir. Klasik metodlar ticari krediler, ihracat kredileri ve uluslararası finansman kuruluşlarından sağlanan kredileri içermektedir. Yeni metodlar ise Yap - İşlet - Devret Modeli ve menkul kıymete dönüştürme işlemini kapsamaktadır. Çalışmanın son bölümünde klasik ihracat kredisi ile ihracat kredisini menkul kıymete dönüştürme işleminin karşılaştırması yapılarak bu iki model arasındaki farklılıklar açıklanmıştır. Sözkonusu karşılaştırmanın sonucu olarak bu işlemin Türkiye Cumhuriyeti açısından avantaj ve dezavantajlarına da değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS OF SECURITIZATION OF AN EXPORT CREDIT IN TURKEY BY ASLI SARAÇO?LU SUPERVISOR : ASSOC.PROF. KÜRŞAT AYDO?AN JUNE 1995 This study aims to analyze a new method of project financing in Turkey which is securitization of an export credit. Throughout the study different forms of public sector project financing utilized in Turkey have also been mentioned by making a classification as traditional and new methods. The traditional methods include the commercial credits, export credits and loans from multinational financial institutions whereas the new methods include Build - Operate - Transfer Model and Securitization. The last part of the study explains the differences between a traditional export credit financing and the securitization of an export credit as the result of a comparison made in various terms. The advantages and disadvantages of this method for Republic of Turkey is also listed as an outcome of this comparison.