Fen bilimleri dersi dünya ve evren öğrenme alanına ilişkin yapılmış yüksek lisans tezlerinin incelenmesi
Review of master's thesis related to the field of learning the world and the universe in the science course
  1. Tez No: 871273
  2. Yazar: DEMET TAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF ALİ DEĞİRMENÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bireylerde yaşadığı evreni anlama olgusu neticesinde oluşan merak duygusu astronomi ile bağlantıları daha da güçlendirmiştir. Astronomi ile ilgili konuların fen bilimleri içerisinde yer almasıyla, fen bilimleri dersi daha etkili hale gelmiştir. Bu bağlamda, araştırmanın amacı, ilk ve ortaokul eğitim düzeyindeki öğrencilerin Dünya ve Evren konularına ilişkin düzeylerini incelemiş bulanan yüksek lisans tezlerinin analizinin yapılıp bir çalışma altında toplanmasıdır. Araştırmada nitel analiz yöntemlerinden biri olan içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın veri kaynağını, 2010-2022 yılları arasında YÖK Ulusal Tez Merkezi'nde yayımlanmış 50 yüksek lisans tezi oluşturmaktadır. Bu çalışmada içerik analizinin kullanılmasının nedeni; incelenen tezler temalar ve kodlara ayrılarak tezleri ortak bir çatı altında toplamak istenmesidir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; 50 adet yüksek lisans tezlerinden genellikle yedinci sınıf düzeyindeki öğrencilerle çalışıldığı ve 2019 yılında bu çalışmalara daha yoğunlaşıldığı görülmüştür. Ayrıca incelenen 50 adet yüksek lisans tezinden 13 tanesinde kavram yanılgıları saptanmış ve bu 13 tezinde, 9 tanesinde saptanan kavram yanılgılarının giderilmesine yönelik öğretim uygulamaları kullanıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The sense of curiosity that arises in individuals as a result of understanding the universe they live in has further strengthened the connection between astronomy and science. With the inclusion of astronomy-related subjects in science, science lessons have become more effective. In this context, the aim of the research is to analyze and collect under a study the master's theses that examine the knowledge levels of primary and secondary school students about the Earth and the Universe. Content analysis method, one of the qualitative analysis methods, was used in the research. The data source of the research consists of 50 master's theses published at the YÖK National Thesis Center between 2010 and 2022. The reason for using content analysis in this study is; The aim is to collect the theses under a common roof by dividing the theses examined into themes and codes. According to the findings of the research; It was seen that among the 50 master's theses, they were generally studied with seventh grade students and these studies were concentrated more in 2019. In addition, misconceptions were detected in 13 of the 50 master's theses examined, and it was determined that instructional practices were used to eliminate the misconceptions detected in 9 of these 13 theses.