Investigation of the greenium in commercial mortgage-backed securities
İpoteğe dayalı ticari menkul kıymetlerde yeşil primin araştırılması
  1. Tez No: 871293
  2. Yazar: SENA KAHVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA NURAY GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Matematik, İşletme, Finance, Mathematics, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Son yıllarda, özellikle sürdürülebilir yatırım stratejilerinin artan popülaritesinden dolayı çevresel faktörlerin finansal kararlarda önemli bir rol oynadığı görülmektedir. Bu alandaki yatırım alternatiflerinden biri de çevre sertifikalı veya sürdürülebilir özelliklere sahip ticari mülklere ilişkin kredilerle desteklenen ve karmaşık finansal ürünler olan yeşil ticari konut kredilerine dayalı menkul kıymetlerdir (CMBS). Bu tez, yeşil etiketli ve geleneksel ticari konut kredilerinin faiz oranlarını ve bunları menkul kıymetleştiren CMBS'lerin ödemeyi taahhüt ettiği faiz oranlarını (pass-through rate, PTR) inceleyerek, ticari kont kredisine dayalı menkul kıymetlerde bir“greenium (yeşil prim)”varlığını araştırmaktadır. Bulgular, yeşil etiketli çok aileli mülklerin kredi oranlarının yeşil olmayan mülklere göre 12-20 baz puan daha düşük olduğunu gösterirken, PTR oranına ilişkin kanıtlar karışıktır. Çalışma bulguları, bağımsız üçüncü taraflardan alınan yeşil sertifikaların ticari konut kredisi faiz oranlarını önemli ölçüde etkilemediğini ancak CMBS'nin PTR'sini 48,46 baz puan düşürdüğünü göstermektedir. Bu da ikincil piyasa katılımcılarının bu sertifikalara değer verdiğinin bir işaretidir. Eylül 2019'daki politika değişiklikleri ve Covid-19 salgını, ticari konut kredisi faiz oranları ile yeşil etiketli ve yeşil sertifikalı CMBS'lerin PTR'sini farklı etkilemektedir. Bu tez, yeşil sertifikalı mülkler üzerindeki ticari konut kredileri menkul kıymetleştirildiğinde daha avantajlı fiyatlandığını göstermekte ve hem ticari konut kredilerinde hem de CMBS piyasalarında greenium'un varlığının altını çizmektedir. Bu tezin bulguları, sürdürülebilir finansın genişleyen bilgi kütlesi ile ticari konut kredisi ve CMBS'nin fiyatlandırılması konularına katkıda bulunmaktadır. Ayrıca bulgular, çevresel koşullar ile ticari konut kredisine dayalı menkul kıymetlerin değerlemesi arasındaki bağlantıyı anlamakla ilgilenen yatırımcılar, politika yapıcılar ve piyasa katılımcıları için önemli sonuçlar içermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, environmental factors seem to play an important role in financial decisions, particularly due to the increasing popularity of sustainable investing strategies. One of the investment alternatives in this field is green commercial mortgage-backed securities (CMBS), complex financial products supported by loans on commercial properties with environmental certifications or sustainable characteristics. This thesis investigates the presence of a“greenium”in CMBS by comparing note rates of green-labeled and traditional mortgage loans, as well as the pass-through rates (PTR) of their corresponding CMBS. Findings indicate that green-labeled multifamily properties secure mortgage rates 12-20 basis points lower than non-green properties, while the evidence for PTR is mixed. Notably, green certification from independent third parties doesn't significantly affect mortgage note rates but does lower the PTR of CMBS by 48.46 basis points, suggesting secondary market participants value these certifications. Policy changes in September 2019 and the Covid-19 pandemic influenced note rates and PTR of green-labeled and green-certified CMBS dıfferently. Overall, the research underscores the existence of greenium in both commercial mortgage loans and CMBS markets, with certified green properties benefiting more significantly in the securitized market. The findings of this thesis add to the expanding knowledge of sustainable finance, and the pricing of commercial mortgages and CMBS. Furthermore, the findings have significant consequences for investors, policymakers, and market participants interested in comprehending the connection between environmental conditions and the valuation of commercial mortgage-backed securities.