Doğurganlık çağındaki kadınlarda obezitenin menstrüal semptom ve depresyon üzerine etkisi
Effect of obesity on menstrual symptoms and depression
  1. Tez No: 871299
  2. Yazar: EDA SEVENCAN OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
AMAÇ: Obezite, menstrüal bozukluklar ve depresyon çok yaygın görülmekte olup, insan sağlığına zarar veren ve yaşam kalitesini bozan halk sağlığı problemleridir. Obezitenin menstrüal bozukluklara yol açtığı ve depresyon sıklığını arttırdığı düşünülmektedir. Bu sebeple; çalışmamızda obezitenin, menstrüal semptom ve depresyon üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Kesitsel-tanımlayıcı türde bir anket çalışması olarak 15.06.2022 ile 14.07.2022 tarihleri arasında yapılan çalışmamız, Profesör (Prof.) Doktor (Dr.) Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran 246 katılımcıdan oluşmaktadır. Toplamda 47 sorudan oluşan anketimizde, katılımcıların sosyodemografik özellikleri değerlendirildi. Menstrüal semptom belirlemek için Menstrüasyon Semptom Ölçeği (MSÖ), depresyon sorgusu amacıyla Birinci Basamak İçin Beck Depresyon Ölçeği (BB-BDÖ) ile uygulandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Obesity, menstrual disorders and depression are very common and are public health problems that harm human health and impair quality of life. Obesity is thought to cause menstrual disorders and increase the frequency of depression. Therefore; In this study, we aimed to investigate the effect of obesity on menstrual symptoms and depression. MATERIAL and METHOD: Our study, which was conducted between 15.06.2022 and 14.07.2022 as a cross-sectional-descriptive survey study, consists of 246 participants who applied to Professor (Prof.) Doctor (Dr.) Cemil Taşcıoğlu City Hospital Family Medicine Outpatient Polyclinic. In our survey, which consisted of 47 questions in total, the sociodemographic characteristics of the participants were evaluated. The Menstruation Symptom Scale (MSS) was used to determine menstrual symptoms, and the Beck Depression Scale for Primary Care (BB-BDI) was used to query depression.