Bisfenol-A'nın sıçan kan viskozitesi üzerine etkisi
Effect of bisphenol-A on rat blood viscosity
- Tez No: 871319
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİNE AYŞİN TAŞAR, DR. SEMİH SANDAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bisfenol-A (BPA), plastik kaplar, oyuncaklar, sofra gereçleri, tıbbi cihazlar ve polikarbonat şişelerde, sentetik polimer ve termal kâğıt endüstrisi gibi bazı endüstrilerde yaygın olarak kullanılan kimyasal bir bileşiktir. BPA'nın toksik ve inflamatuvar etkisinin kan hücrelerinin ve plazma proteinlerinin miktar, sayı ve içeriğini etkilediği bilimsel araştırmalarla gösterilmiştir. Ancak tam kan ve plazma viskozitesi üzerine etkileri bilinmemektedir. Bu nedenle bu çalışmada, BPA ile plazma ve tam kan viskozitesi arasındaki ilişkinin gösterilmesi amaçlanmaktadır. Gereç Yöntem: 24 adet 250±20 gr Wistar albino erkek sıçan rastgele dört gruba ayrılarak birinci gruba boş enjeksiyon, ikinci gruba 1 cc mısır yağı, üçüncü gruba 5 mg/kg BPA, dördüncü gruba 50 mg/kg BPA uygulanarak, beş hafta sonunda tam kan ve plazma viskozitesi, hemogram, biyokimyasal parametreler ve vücut ağırlıklarının değerlendirilmesi yapılmıştır. Viskozite tayini Vilastic Bioprofiler (Vilastic Scientific, Inc, Austin, Texas, United States) cihazı ile yapıldı. Tam kan viskozite tayini için düşük, orta, yüksek kayma hızı olarak 5, 50 ve 200 sn - ¹ kullanıldı. Çalışmanın istatistiksel analizi SPSS kullanılarak gerçekleştirildi. Tanımlayıcı istatistiklerle gruplara ait veriler; aritmetik ortalama, standart sapma, ortanca ve minimum-maksimum kullanılarak verildi. Sayısal verilerin dağılımını belirlemek için Shapiro-Wilk testi uygulandı. Verilerin dağılımları normal olmadığı için non-parametrik testler kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Bisphenol-A (BPA) is a chemical compound widely used in some industries such as plastic containers, toys, tableware, medical devices and polycarbonate bottles, synthetic polymer and thermal paper industry. Scientific studies have shown that the toxic and inflammatory effects of BPA affect the amount, number and content of blood cells and plasma proteins. However, its effects on whole blood and plasma viscosity are not known. Therefore, this study aims to show the relationship between BPA and plasma and whole blood viscosity. Materials and Methods: 24 250±20 g wistar albino male rats were randomly divided into four groups and administered empty injection to the first group, 1 cc corn oil to the second group, 5 milligrams mg/kg BPA to the third group, and 50 mg/kg BPA to the fourth group. Whole blood and plasma viscosity, hemogram, biochemical parameters and body weights were evaluated after five weeks. Viscosity determination was performed with Vilastic Bioprofiler (Vilastic Scientific, Inc, Austin, Texas, United States). Low, medium and high shear rates of 5, 50 and 200 s-¹ were used for whole blood viscosity determination. Statistical analysis of the study was performed using SPSS. Descriptive statistics and data belonging to the groups were given using arithmetic mean, standard deviation, median and minimum-maximum. Shapiro-Wilk test was applied to determine the distribution of numerical data. Since the distribution of the data was not normal, non-parametric tests were used.