İspanyol sürgün edebiyatında fantastik öykü
Fantastic story in Spanish exile literature
- Tez No: 871357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEMAN GÜRLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu yüksek lisans tezinde İspanyol sürgün öykülerinde yer alan fantastik unsurların belirlenmesi, anlatıcı, zaman, mekan ve olaylar gibi metnin yapısal unsurlarıyla olan ilişkilerinin incelenmesi amaçlanır. Fantastiğin anlamı, kelime kökeni, İspanyol Edebiyatı'nda hangi dönemlerde ortaya çıktığı ve nasıl yer aldığı konularında alanlarında yetkin İspanyol ve dünya edebiyatı yazarların görüşlerine dayanarak fantastik öykünün tanımı yapılır ve Bulgar asıllı düşünür ve tarihçi Tzvetan Todorov'un öne sürdüğü fantastik teorisi; Fransız akademisyen ve yazar Jean-Luc Steinmetz, türe önemli yorumlar getiren akademisyenler Kathryn Hume ve Rosemary Jackson'ın fantastiğe dair incelemelerine dair yaptığımız araştırmalar aracılığıyla öykülerin tahlil edilmesinde izlenecek olan yöntemler kurgulanır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to study the fantastic elements in Spanish exile stories and their reflections on textual structures such as narrator, time, place, and events. It aims to define the fantastic story according to the views of qualified Spanish and worldwide writers regarding the meaning of“fantastic,”its word origins, and the period in which it first appeared in Spanish literature. The methods of analysis are determined through our research on the theory of the Bulgarian-born thinker and historian Tzvetan Todorov about fantastic theory, the studies on fantastic literature by the French academician and writer Jean-Luc Steinmetz, and academics like Kathryn Hume and Rosemary Jackson, who have provided significant commentaries on the genre.