The aesthetics of scenography in designing heritage places in Iraq
Irak'ta miras yerlerinin tasarlanmasında sahne estetiği
  1. Tez No: 871455
  2. Yazar: HUSSEIN SAADI JAWAD ABOODA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSOY YILMAZ, PROF. DR. MUAYBAD KHALAF RASHID
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışma, önemli miras alanlarındaki kültürel anlatıları ve ziyaretçi deneyimlerini şekillendirmede senaryonun önemli rolünü araştırıyor. Dar Tawfiq Al Suwaidi, Yargıç Abdul Razzaq'nin Evi ve Dar Saadoun Abdel Majeed Al Shawi gibi vaka çalışmalarının titizlikle incelenmesi yoluyla araştırma, senografinin bu sitelerin estetik niteliklerini nasıl geliştirebileceğine dair anlayışımıza katkıda bulunan temel bulguları belirliyor. Çalışma, senografinin yalnızca dekoratif olmadığını, aynı zamanda tarihsel anlatıları aktarmak, kültürel anlayışı geliştirmek ve sürükleyici ortamlar yaratmak için dinamik ve temel bir araç olarak hizmet ettiğini vurguluyor. Araştırmadan elde edilen çıkarımlar, senaryo tasarımlarında etkileşimli öğelere, çoklu duyusal deneyimlere ve gelenek ile modernleşme arasında dikkatli bir dengeye vurgu yaparak kültürel açıdan duyarlı ve özgün bir yaklaşımın önemini vurgulamaktadır. Senaryoyla ilgili zorlukları ve fırsatları ele alan araştırma, yenilikçi teknolojilere, topluluk katılımına ve sürdürülebilir tasarım uygulamalarına işaret ediyor. Olumlu ziyaretçi algıları, senografinin farklı hedef kitleleri derinden etkileme potansiyelini vurgulayarak, sitelerin tarihi ve kültürel önemiyle bağlantı duygusunu güçlendiriyor. İleriye baktığımızda, gelecekteki araştırmalara yönelik öneriler, yeni ortaya çıkan teknolojilerin, topluluk işbirliğinin ve senaryo tasarımının uzun vadeli etkisinin araştırılmasını teşvik etmektedir. Çalışma, senografinin kültürel zenginleştirme, ziyaretçi katılımı ve Irak'ın kültürel mirasının sürdürülebilir korunmasındaki önemli rolünü vurgulayarak mirasın korunması ve tasarımına ilişkin daha geniş söylemlere katkıda bulunuyor.
Özet (Çeviri)
The study delves into the crucial role of scenography in shaping the cultural narratives and visitor experiences within significant heritage sites. Through a meticulous examination of case studies, including Tawfiq Al Suwaidi's house, Abdul Razzaq Al-Qadi's house, and Saadoun Abdel Majeed Al Shawi's house, the research identifies key findings that contribute to our understanding of how scenography can enhance the aesthetic qualities of these sites. The study emphasizes that scenography is not merely decorative but serves as a dynamic and essential tool for conveying historical narratives, fostering cultural understanding, and creating immersive environments. The implications derived from the research underscore the importance of a culturally sensitive and authentic approach in scenographic designs, with an emphasis on interactive elements, multisensory experiences, and a careful balance between tradition and modernization. Addressing challenges and opportunities associated with scenography, the research points towards innovative technologies, community involvement, and sustainable design practices. Positive visitor perceptions highlight scenography's potential to deeply engage diverse audiences, fostering a sense of connection to the historical and cultural significance of the sites. Looking ahead, suggestions for future research encourage exploration into emerging technologies, community collaboration, and the long-term impact of scenography. The study contributes to the broader discourse on heritage preservation and design, emphasizing scenography's pivotal role in cultural enrichment, visitor engagement, and the sustainable safeguarding of Iraq's cultural heritage.