Individual differences in young children's iconic gesture comprehension
Erken çocuklukta ikonik jest anlamadaki bireysel farklılıklar
  1. Tez No: 871456
  2. Yazar: IŞIL DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİLBE GÖKSUN YÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çocuklar dili multimodal yönleriyle öğrenirler. Ancak, ikonik jestler ilk kelimeler ve işaret jestleri gibi diğer dil formlarına kıyasla daha sonra ortaya çıkar. Önceki araştırmalar, çocukların ikonik jestleri 2 yaşından sonra anlamaya başladıklarını göstermiştir. Alanyazın, küçük çocukların ikonik jest gelişimleri arasında yüksek bireysel farklılıklara işaret etse de, erken dil öğreniminde bu bireysel farklılıklara yol açması olası faktörler üzerinde yeterince çalışılmamıştır. Türkçe öğrenen küçük çocukların, erken dönemde ikonik jest anlamaları ile ilişkilendirilebilecek iç ve dış kaynaklarını iki çalışmada araştırdık. Çalışma 1 için, 22-30 aylık çocuklardan deneycinin sözel ifadelerine ve ikonik jestlerine uyan doğru resmi seçmeleri istendi ve alıcı kelime bilgisi testi uygulandı. Çocukların yaş aldıkça jest anlama görevinde daha başarılı performans gösterdiklerini ve bu performanslarının alıcı kelime bilgileri ile ilgili olduğunu bulduk. Çalışma 2 için, Çalışma 1'den çocuk katılımcıların bir alt grubuyla, ifade edici dil bilgisi, yürütücü işlevler performansı ve ebeveyn ile çocukların ikonik jest kullanımlarının, çocukların ikonik jest anlama performansları üzerindeki rollerini araştırdık. Sonuçlar, yaş, yürütücü işlevler ve ebeveyn ile çocukların ikonik jest kullanımları kontrol edildikten sonra, yalnızca ifade edici kelime bilgisinin çocukların ikonik jest anlamalarıyla ilişkili olduğunu gösterdi. Genel olarak, bulgularımız, Türkçe öğrenen çocukların 22 ve 30 ayları arasında yaş aldıkça başkalarının ikonik jestlerini daha iyi anladıklarını ve kelime bilgilerinin ikonik jest anlamada en kritik faktörlerden biri olduğunu gösteriyor.
Özet (Çeviri)
Children learn a language with its multimodal aspects. However, iconic gestures emerge relatively later than other language forms, such as first words and pointing gestures. Previous research demonstrated that children begin to comprehend iconic gestures later than the age of 2. Although the literature indicates high individual variations in iconic gesture development among young children, the possible underlying factors that lead to individual differences in early language learning are understudied. In two studies, we investigated internal and external sources of young Turkish-learning children that can be associated with early iconic gesture comprehension. In Study 1, children between 22– and 30-month-olds were asked to choose the correct picture matching the experimenter's speech and iconic gestures and administered a receptive vocabulary test. We found that children performed better in the gesture comprehension task as they aged, and their performances were related to the receptive vocabulary knowledge. In Study 2, with a subset of children from Study 1, we investigated the role of expressive vocabulary knowledge, executive function performance, and parents' and children's iconic gesture production on children's iconic gesture comprehension scores. Results showed that only expressive vocabulary knowledge was related to children's iconic gesture comprehension after controlling for age, executive functions, and parents' and children's iconic gesture production. Overall, these findings suggest that Turkish-learning children comprehend others' iconic gestures better as they aged between 22 and 30 months, and their vocabulary knowledge is one of the best predictors of their iconic gesture understanding.