Gelişmekte olan ülkelerde yapılan vergi reformlarının vergi hasılatı kapsamında değerlendirilmesi
An assessment of tax reforms in developing countries in terms of tax revenues
- Tez No: 871518
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR LÜTFÜ EJDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma; ilk bölüm Giriş, ikinci bölüm vergi reformu, üçüncü bölüm gelişmekte olan ülkelerin vergi politikaları ve yapılan vergi reformları, dördüncü bölüm vergi hasılatı, gelişmekte olan ülkelerin vergi reformlarının vergi hasılatı kapsamında değerlendirilmesi ve beşinci bölüm olarak sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Bu başlıklar ana bölümleri oluştururken alt başlıklarda incelediğimiz gelişmekte olan ülkelerde yapılan vergi reformları ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Vergi reformu kavramı ilkeleri başta olmak üzere diğer alt başlıklarda incelenerek tasnif edildikten sonra gelişmekte olan ülkelerin vergi politikaları ve yapılan vergi reformlarından bahsedilmiştir. Çalışmanın son bölümünde vergi hasılatı kavramı açıklanmış yapılan vergi reformları vergi hasılatı dikkate alınarak, vergi hasılatının GSYİH içindeki yüzde payı, mal ve hizmetlere ilişkin vergilerin gelir içindeki yüzde payı, gelir, kar ve sermaye kazanç vergilerinin gelir içindeki yüzde payı Dünya Bankası'nın internet sitesinden alınan verilerle şekil oluşturulup yıllar itibariyle olan değişimlerine bakılmıştır. Sonuç bölümünde vergi kavramından, neden bu ülkelerin seçildiğinden, vergi reform amaçlarından bahsedilip araştırma ülkelerinin daha önceden şekiller itibariyle kıyaslanan hususlarda vergi hasılatına etkisinin nasıl olduğunu araştırma ülkeleri dikkate alarak değerlendirmeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of the following chapters: first chapter Introduction, second chapter Tax Reform, third chapter Tax Policies and Tax Reforms in Developing Countries, fourth chapter Tax Revenue, Evaluation of Tax Reforms in Developing Countries in the context of Tax Revenue and fifth chapter Conclusion. While these headings constitute the main chapters, information about the tax reforms in developing countries that we have analyzed in the subheadings are included. After the concept of tax reform is analyzed and classified under other subheadings, especially the principles of tax reform, the tax policies and tax reforms of developing countries are mentioned. In the last part of the study, the concept of tax revenue is explained and the tax reforms are analyzed by taking into account the tax revenue, the percentage share of tax revenue in GDP, the percentage share of taxes on goods and services in income, the percentage share of income, profit and capital gains taxes in income, and the percentage share of income, profit and capital gains taxes in income are shaped with the data from the World Bank site and their changes over the years are analyzed. In the conclusion section, the concept of tax, why these countries were selected, tax reform objectives are mentioned and the impact of the research countries on tax revenues on the issues previously compared in terms of figures are evaluated by taking into account the research countries.