Annelerin psikolojik iyi oluşu ile 48-72 aylık çocuklarının sosyal problem çözme becerisi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between mothers' psychological well-being and social problem solving skills of 48-72 months old children
  1. Tez No: 871528
  2. Yazar: MERVE HİCRET DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER ELİF DAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmanın temel amacı annelerin psikolojik iyi oluşu ile 48-72 aylık çocuklarının sosyal problem çözme becerisi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde olup nicel araştırma yöntemiyle yürütülmüştür. Araştırma 2022-2023 eğitim öğretim yılının güz döneminde Kayseri'de MEB'e bağlı resmî ve özel anasınıflarında ve bağımsız anaokullarında yürütülmüştür. Kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile 150 çocuk ve annelerine ulaşılmıştır. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formları,“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”ile“Sosyal Problem Çözme Becerisi Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda annelerin psikolojik iyi oluşlarının ortalamanın üzerinde olduğu, annelerin psikolojik iyi oluşlarının yaşa, çocuk sayısı ve evlilik süresine göre anlamlı farklılık göstermediği belirlenirken öğrenim durumuna ve mesleklerine göre farklılaşmış olduğu görülmüştür. Araştırmaya katılan çocukların sosyal problem çözme becerilerinin de ortalamanın üzerinde olduğu, sosyal problem çözme becerisinin çocuğun yaşına, kardeş sayısına, doğum sırasına ve okul öncesi eğitim alma süresine göre anlamlı farklılık göstermediği belirlenirken; cinsiyet, ayrı bir odaya sahip olma durumuna, anne öğrenim durumuna ve mesleklerine göre farklılaşmıştır. Araştırmanın temel amacı kapsamında annelerin psikolojik iyi oluşu ile çocukların sosyal problem çözme becerisi arasında yüksek düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between mothers' psychological well-being and their 48-72-month-old children's social problem solving skills. The research is a relational survey model and was conducted with quantitative research method. The research was conducted in Kayseri in the fall semester of the 2022-2023 academic year in public and private kindergartens and independent kindergartens affiliated to the Ministry of National Education. Using convenience sampling method, 150 children and their mothers were reached. Personal information forms,“Psychological Well-Being Scale”and“Social Problem Solving Skills Scale”were used to collect the data. As a result of the study, it was found that the psychological well-being of the mothers was above average, the psychological well-being of the mothers did not differ significantly according to age, number of children and duration of marriage, while it was found that it differed according to educational status and occupation. The social problem solving skills of the children who participated in the study were also above average, social problem solving skills did not differ significantly according to the child's age, number of siblings, birth order and duration of pre-school education, while they differed according to gender, having a separate room, mother's education level and occupation. Within the scope of the main purpose of the study, it was seen that there was a significant positive relationship between mothers' psychological well-being and children's social problem solving skills.