Müzik eğitimi ana bilim dallarında öğrenim gören keman öğrencilerinin bireysel çalgı çalışma alışkanlıklarının çalgı performansı öz yeterlik inançlarına etkisi
The effect of individual instrument practice habits of violin students studying in music education departments on instrument performance self-efficacy beliefs
  1. Tez No: 871529
  2. Yazar: BURCU BOSTANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE ELİF TANINMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı, müzik eğitimi ana bilim dallarında öğrenim gören keman öğrencilerinin bireysel çalgı çalışma alışkanlıklarının çalgı performansı öz yeterlik inançlarına etkisini incelemektir. Araştırmada tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya gönüllü olarak katılan keman öğrencilerinin çalgı çalışma alışkanlıklarının çalgı performansı öz yeterlik inançlarına etkisi çeşitli değişkenlere göre incelenmiştir. Araştırmada kullanılan ölçekler 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Türkiye'nin yedi bölgesinden amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmiş olan yedi ildeki müzik eğitimi ana bilim dallarında öğrenim gören lisans düzeyindeki toplam 78 keman öğrencisine uygulanmıştır. Araştırmada öğrencilerin demografik özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak için araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu'', öğrencilerin bireysel çalgı çalışma alışkanlıklarını belirlemek üzere 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Küçükosmanoğlu, Babacan, Babacan ve Yüksel (2016) tarafından geliştirilen ”Bireysel Çalgı Çalışma Alışkanlıkları Ölçeği'' ve öğrencilerin çalgı performansı öz yeterlik düzeylerini belirlemek üzere Şeker'in 2016 yılında geliştirdiği“Çalgı Performansına İlişkin Öz Yeterlik Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, Müzik Eğitimi Ana Bilim Dallarında öğrenim gören keman öğrencilerinin bireysel çalgı çalışma alışkanlık düzeylerinin ve çalgı performansı öz yeterlik düzeylerinin ”yüksek'' olduğu, öğrencilerin bireysel çalgı çalışma alışkanlıklarının ve çalgı performansı öz yeterlik inanç düzeylerinin mezun oldukları ortaöğretim kurumu, sınıf düzeyi ve yaş değişkenleri dışında cinsiyet, çalgıyı isteyerek seçme durumu, haftalık bireysel çalgı çalışma gün sayısı, günlük bireysel çalgı çalışma süresi ve öğrenim gördükleri üniversite değişkenlerine göre anlamlı farklılıkları olduğu ve müzik eğitimi ana bilim dallarında öğrenim gören keman öğrencilerinin bireysel çalgı çalışma alışkanlıklarının çalgı performansı öz yeterlik inançlarına etkisinin olumlu olduğu tespit edilmiştir. Çalgı çalışma gün sayısı ve günlük çalışma süresi fazla olan öğrencilerin öz yeterlik algılarının yüksek olduğu, çalgısını isteyerek seçen öğrencilerin bireysel çalgısına karşı daha ilgili ve istekli olduğu, içsel motivasyonlarının ve öz yeterliklerinin yüksek olduğu, erkek öğrencilerin kendilerine daha çok güven duyduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu araştırma doğrultusunda ilgili öğretim elemanının öğrencinin ihtiyacı doğrultusunda bir çalışma programı hazırlayarak öğrencinin programa uyarak çalışma yapması, düşük öz yeterliğe sahip öğrencilerin sahne korkularını yenmeye yönelik sahne deneyimi kazanmaları amacıyla daha sık konser etkinliklerine katılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of individual instrument practice habits of violin students studying in music education departments on their instrument performance self-efficacy beliefs. The relational scanning model, one of the scanning models, was used in the research. The effect of instrument practice habits of violin students who voluntarily participated in the research on their instrument performance self-efficacy beliefs was examined according to various variables. The scales used in the research were applied to a total of 78 undergraduate violin students studying in music education departments in seven provinces, selected by the purposeful sampling method, from seven regions of Turkey in the 2023-2024 academic year. In the study, a“Personal Information Form,”prepared by the researcher to obtain information about the demographic characteristics of the students, the“Individual Instrument Study Habits Scale,”developed by Küçükosmanoğlu, Babacan, Babacan, and Yüksel (2016) during the 2014-2015 academic year to determine the students' individual instrument study habits, and the“Self-Efficacy Scale for Instrument Performance,”developed by Şeker (2016), were used to determine the students' instrument performance self-efficacy levels. As a result of the research, it was found that the individual instrument practice habit levels and instrument performance self-efficacy levels of violin students studying in Music Education Departments were“high,”and the students' individual instrument practice habits and instrument performance self-efficacy belief levels were affected by the type of secondary education institution they graduated from, their grade level, and age. Additionally, significant differences were found according to the variables of gender, whether they chose their instrument willingly, the number of individual instrument practice days per week, the daily individual instrument practice time, and the university they attended. It was found that the individual instrument practice habits of violin students studying in music education departments positively influenced their instrument performance self-efficacy beliefs. It was concluded that students who have more days of instrument practice and longer daily practice times have higher self-efficacy perceptions. Students who chose their instrument willingly were found to be more interested and enthusiastic about their individual instrument, had higher internal motivation and self-efficacy, and male students had higher self-confidence. Based on this research, it is recommended that instructors prepare a study program aligned with the student's needs and that the student works according to the program. Additionally, students with low self-efficacy should attend concert events more frequently to gain stage experience and overcome stage fear.