Çalışmayan ev hanımlarının süpermarket marka tercihleri ve süpermarket seçimine etkileri
Supermarket brand preferences of non-working housewives and their effects on supermarket sellection
- Tez No: 871533
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yaşayan ve çalışmayan ev kadınlarının marka seçimi ve market alışverişlerini etkileyen faktörleri incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, 407 ev kadını örneklem olarak seçilmiş ve bu grup üzerinden çeşitli demografik veriler, satın alma davranışları, marka tercihlerine etki eden unsurlar ve alışveriş alışkanlıkları analiz edilmiştir. Çalışmanın temel hedefi, çalışmayan ev kadınlarının alışveriş tercihlerini yönlendiren faktörleri belirlemek ve bu faktörlerin sosyo-ekonomik ve kültürel değişkenlerle İlişkisini ortaya koymaktır. Araştırma, anket ve derinlemesine görüşme yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, fiyat, kalite, ürün çeşitliliği ve markanın bilinirliğinin, ev kadınlarının alışveriş tercihlerinde önemli rol oynadığını göstermektedir. Ayrıca, aile yapısı, gelir düzeyi ve kişisel deneyimlerin de marka seçiminde etkili olduğu saptanmıştır. Bu bağlamda, çalışma, Bakü'de yaşayan çalışmayan ev kadınlarının tüketim alışkanlıklarını daha iyi anlamayı ve bu bilgiler doğrultusunda pazarlama stratejileri geliştirmeyi hedeflemektedir. Araştırma sonuçları, marketlerin ve markaların, ev kadınlarının ihtiyaç ve beklentilerine daha uygun ürün ve hizmetler sunarak müşteri memnuniyetini artırabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the factors influencing brand selection and grocery shopping behaviors of non-working housewives living in Baku, the capital of Azerbaijan. In the research, a sample of 407 housewives was selected, and various demographic data, purchasing behaviors, factors affecting brand preferences, and shopping habits were analyzed through this group. The main objective of the study is to identify the factors that guide the shopping preferences of non-working housewives and to reveal the relationship of these factors with socio-economic and cultural variables. The research was conducted using survey and in-depth interview methods. The findings indicate that price, quality, product variety, and brand awareness play significant roles in the shopping preferences of housewives. Additionally, it was found that family structure, income level, and personal experiences also influence brand selection. In this context, the study aims to better understand the consumption habits of non-working housewives living in Baku and to develop marketing strategies based on this information. The research results show that markets and brands can increase customer satisfaction by offering products and services that better meet the needs and expectations of housewives.