İlk yardım etkinliklerinin ortaokul öğrencilerinin ilk yardım bilgi düzeylerine etkisi
The effect of first aid activities on the first aid knowledge levels of middle school students
- Tez No: 871537
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÇETİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE DENİZ KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Eğitim öğretim ortamlarında öğrenciler yaptıkları aktivitelere bağlı olarak çeşitli yaralanmalar ve kazalarla karşılaşmaktadır. Öğrenciler için ilk yardım bilgisine sahip olmak, okul ortamında meydana gelen kazalarla ilgili yaşanılabilecek durumların önlenmesinde bilinçli müdahale adına son derece önemlidir. Özellikle laboratuvar ortamında yaşanabilecek kazalar nedeniyle de öğrencilerin ilk yardım bilgisine sahip olmaları gereklidir. Bu nedenle bu çalışma ilk yardım etkinliklerinin ortaokul öğrencilerinin ilk yardım bilgi düzeylerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma grubu kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenmiş ve 17 erkek 13 kız olmak üzere toplam 30, 8. sınıf ortaokul öğrencisinden oluşmaktadır. Çalışma ön test son test yarı deneysel desen olarak planlanmış ve veriler“İlk Yardım Eğitimi Bilgi Değerlendirme Formu”ile toplanmıştır. Formda toplam 34 soru bulunmaktadır ve geçerlilik güvenirlik çalışmaları Yalçın (2010) tarafından yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın ön test sonuçlarına göre öğrencilerin ilk yardım eğitimi almadığı ve temel ilk yardım konularında bilgilerinin eksik olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerle yapılan 4 hafta 8 saat süren uygulamalar sonucu son test sonuçlarının verilerine göre ise öğrencilerin eksikliklerinin büyük ölçüde giderildiği tespit edilmiştir. Öğrencilerde ilk yardım konularında var olan eksikliklerin giderilmesi için eğitim-öğretim sürecinde öğretim programlarına ilk yardım dersi zorunlu ya da seçmeli ders olarak işlenebilir ve küçük yaşlardan itibaren ilk yardım bilinci oluşturulabilir.
Özet (Çeviri)
In educational environments, students encounter various injuries and accidents depending on the activities they do. Having first aid knowledge for students is extremely important for conscious intervention in preventing situations related to accidents that occur in the school environment. Students are required to have first aid knowledge, especially due to accidents that may occur in the laboratory environment. For this reason, this study was conducted to observe the effect of first aid activities on the first aid knowledge levels of secondary school students. The study group was formed by easily accessible sampling method. It consists of a total of 30 8th grade secondary school students, 17 boys and 13 girls. The study was planned as a pre-test post-test quasi-experimental design and the data was collected with the“First Aid Training Information Evaluation Form”. There are a total of 34 questions in the form, and validity and reliability studies were conducted by Yalçın (2010). The data obtained from the study were evaluated using the SPSS program. According to the pre-test results of the study, it was determined that the students did not receive first aid training and had insufficient knowledge of basic first aid subjects. According to the data of the post-test results after 4 weeks and 8 hours of practice with the students, it was determined that the students' deficiencies were largely eliminated. In order to eliminate the deficiencies in students' first aid subjects, first aid courses can be included in the curriculum as a compulsory or elective course during the education process and first aid awareness can be created from an early age.