Erken çocukluk eğitiminde kinetik sanat etkinliklerinin çocukların mühendislik temelli tasarımsal düşünme becerilerine etkisi
The effect of kinetic art activities in early childhood education on children's engineering-based design thinking skills
  1. Tez No: 871538
  2. Yazar: ŞEYMA BASTIRMACI KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADALET KANDIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu araştırma, erken çocukluk eğitiminde Kinetik Sanat Etkinliklerinin, çocukların mühendislik temelli tasarımsal düşünme becerilerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı iç içe gömülü karma desen kullanılmıştır. Ön test – son test eşleştirilmiş kontrol gruplu yarı deneysel desenin yanı sıra görüşmeler de araştırmada yer almıştır. Araştırmanın nicel aşamasında iki ayrı çalışma grubu kullanılmıştır. Araştırma kapsamında geliştirilen“48-72 Aylık Çocuklar için Mühendislik Temelli Tasarımsal Düşünme Becerileri Testi”nin geçerlik-güvenirlik çalışması için çalışma grubunu İstanbul ili merkez ilçelerde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel ve devlet anaokulları/anasınıflarına devam eden tipik gelişim gösteren 48-72 aylık 517 çocuk oluşturmuştur. Araştırmanın yarı deneysel desenin yürütülmesindeki çalışma grubu, uygun örnekleme yöntemiyle belirlenen, İstanbul ili Ümraniye ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet anasınıflarına devam eden, 60-72 aylık tipik gelişim gösteren 28 çocuk deney grubu ve İstanbul ili Maltepe ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet anasınıfına devam eden, 60-72 aylık tipik gelişim gösteren 28 çocuk kontrol grubu olmak üzere toplam 56 çocuktan oluşmuştur. Deney grubundaki çocuklara sekiz hafta süreyle haftada üç gün Kinetik Sanat Etkinlikleri uygulanmıştır. Araştırmanın nitel boyutunun çalışma grubunu ise, deney grubu çocuklarının ebeveynleri ve deney grubu çocuklarının öğretmenleri oluşturmuştur. Araştırmanın nicel verilerinin toplanmasında çocuk ve ebeveynlerin kişisel bilgilerini toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”, çocukların mühendislik temelli tasarımsal düşünme becerilerini değerlendirmek amacıyla“48-72 Aylık Çocuklar için Mühendislik Temelli Tasarımsal Düşünme Becerileri Testi”kullanılmıştır. 48-72 Aylık Çocuklar için Mühendislik Temelli Tasarımsal Düşünme Becerileri Testi“nin geçerlik çalışmaları kapsamında, uzman görüşüne dayalı kapsam geçerlik oranı hesaplanmıştır. Yapı geçerliliği için madde analizi ve faktör analizi yapılmıştır. Testin güvenirlik çalışmaları kapsamında ise, Mcdonald ω ve Cronbach alfa analizlerini içeren güvenirlik katsayıları yöntemi ve test - tekrar test yöntemi kullanılmıştır. Yapılan geçerlik-güvenirlik çalışmaları sonucunda, 48-72 Aylık Çocuklar için Mühendislik Temelli Tasarımsal Düşünme Becerileri Testi”nin geçerli ve güvenilir bir değerlendirme aracı olduğu ortaya konulmuştur. Araştırmanın nitel verilerin toplanmasında ise, ebeveynlerin görüşlerini almak amacıyla hazırlanan yarı yapılandırılmış“Ebeveyn Görüşme Formu”ile öğretmenlerin görüşlerini almak amacıyla“Öğretmen Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutundaki veriler SPSS paket programı aracılığıyla parametrik testlerden İlişkili Gruplar t Testi, İlişkisiz Gruplar t Testi ve ANOVA testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel verileri ise, tümevarımsal içerik analizi yaklaşımına göre analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, Kinetik Sanat Etkinlikleri deney grubuna uygulamasından hemen sonra yapılan deney ve kontrol grubu mühendislik temelli tasarımsal düşünme becerileri son test puan ortalamalarında, deney grubunun problem çözme, matematiksel düşünme ve estetik algı olmak üzere tüm alt testleri lehine anlamlı düzeyde fark olduğu bulunmuştur (p0.05). Matematiksel düşünme alt testinde ve test toplamında ise anlamlı, fakat orta düzey farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effect of Kinetic Art Activities on children's engineering-based design thinking skills. In the research, a nested mixed methods design, which combines quantitative and qualitative research methods, was used. The study included both a quasi-experimental pre-test post-test matched control group design and interviews. Two separate study groups were used in the quantitative phase of the study. Within the scope of the research,“Engineering-Based Design Thinking Skills Test for 48-72 Month-Old Children”was developed, and validity-reliability of the test was conducted. 517 children aged 48-72 months attending pre-school classes in private and state schools affiliated with the Ministry of National Education in central districts of İstanbul constituted the population of the research. The study group in the quasi- experimental design of the research consisted of a total of 56 children aged 60-72 months old who attend public kindergartens in Ümraniye and Maltepe districts of İstanbul, 28 of them were in the experimental group and 28 of them were in the control group. Kinetic Art Activities was implemented with the children in the experimental group three days a week for eight weeks. The study group of the qualitative dimension of the research consisted of the parents and teacher of the children in the experimental group.“Personal Information Form”was used to collect personal information of children and parents, and“Engineering-Based Design Thinking Skills Test for 48-72 Month-Old Children”was used to evaluate children's engineering-based design thinking skills. Within the scope of the validity studies of the“Engineering-Based Design Thinking Skills Test for 48-72 Month-Old Children”, the content validity rate and content validity index were calculated based on expert opinion. For construct validity, item analysis and factor analysis (Parallel Analysis and Confirmatory Factor Analysis) were performed. Within the scope of the reliability studies of the test, McDonald's (ω) Reliability coefficient, Standardized Cronbach's Alpha Reliability coefficient and Test-Retest Reliability were calculated. As a result of the validity-reliability studies, it has been revealed that the“Engineering-Based Design Thinking Skills Test for 48-72 Month-Old Children”is a valid and reliable assessment tool. For collecting the qualitative data, semi-structured interview forms consisting of“Teacher Interview Form”and“Parent Interview Form”were prepared to get the opinions of teachers and parents. The quantitative data were analyzed by using the parametric tests of Paired Samples t-test, Independent Samples t-test and ANOVA tests via SPSS statistical software. The qualitative data of the research were analyzed according to the inductive content analysis approach. As a result of the research, it was demonstrated that there was a significant difference in favor of the experimental group in the posttest average scores of the experimental and control groups concerning engineering-based design thinking skills, which were applied immediately after the application of the Kinetic Art Activities to the experimental group (p0.05). However, a significant but moderate difference was found in the mathematical thinking sub-test and the total test score.