TGA etkinlikleriyle zenginleştirilmiş 5E öğrenme modelinin 7. sınıf öğrencilerinin bilimsel süreç becerilerinin gelişimine etkisi
The effect of 5E learning model enriched with POE activities on the development of science process skills of 7th grade students
- Tez No: 871543
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SERT ÇIBIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Tahmin-Gözlem-Açıklama (TGA) etkinlikleriyle zenginleştirilmiş 5E öğrenme modelinin 7. sınıf öğrencilerinin bilimsel süreç becerilerinin gelişimine olan etkisini incelemektir. Çalışma, 7. sınıf Fen Bilimleri dersi Saf Madde ve Karışımlar Ünitesi'nin“Karışımlar”ve“Karışımların Ayrılması”konuları işlenerek gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul ili Sancaktepe ilçesinde bulunan bir devlet okulunun 7. sınıfında öğrenim gören 60 öğrenci oluşturmaktadır. Bu araştırmada karma desen türlerinden gömülü karma desen (içe yerleşik) kullanılmıştır. Kolay ulaşılabilir gruplar yöntemi ile çalışma grupları seçilmiştir. Ayrıca bu çalışmada, hangi sınıfın deney ve hangi sınıfın kontrol grubu olduğu, yansız atama yöntemi (kura ile) kullanılarak belirlenmiştir. Deney ve kontrol gruplarında çalışma Saf Madde ve Karışımlar Ünitesi'nin“Karışımlar”ve“Karışımların Ayrılması”konularının işleneceği haftaları (4 hafta), 16 ders saatini kapsamaktadır. Deney grubunda (N=30) TGA etkinlikleriyle zenginleştirilmiş 5E öğrenme modeli uygulanırken kontrol grubunda (N=30) 5E öğrenme modeli uygulanmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda; Aydoğdu, Tatar, Yıldız ve Buldur (2012) tarafından öğrencilerin bilimsel süreç becerilerini ölçmek için hazırlanan 27 soruluk“Bilimsel Süreç Becerileri Ölçeği (BSBÖ)”kullanılmıştır. Bu ölçek her iki grupta bulunan toplam 60 öğrenciye ön test-son test olarak uygulanmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise; araştırmacı tarafından öğrencilerin TGA etkinliklerine yönelik görüşlerini incelemek amacıyla“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ve öğrencilerin bilimsel süreç becerilerini hangi düzeyde yapabildiğini gözlemlemek için“Gözlem Formu”hazırlanmıştır. Çalışmaya katılan deney grubu öğrencileri Bilimsel Süreç Becerileri ön test sonuçlarına göre alt, orta ve üst grup olacak şekilde sınıflandırılmıştır. Her gruptan maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi ile ikişer öğrenci seçilmiştir. Seçilen toplam altı öğrenciden dört hafta boyunca gözlem ve görüşme formu aracılığıyla nitel veriler toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS 22.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analiz edilmesinde“bağımsız gruplar t- testi”ve“bağımlı gruplar t- testi”kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise yarı yapılandırılmış görüşme formu ve gözlem formundan elde edilen verilerin çözümlenmesinde içerik analiz ve betimsel analiz yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the effect of the 5E learning model enriched with Prediction-Observation-Explanation (POE) activities on the development of science process skills of 7th grade students. The study was conducted by teaching the“Mixtures”and“Separation of Mixtures”topics of the 7th grade science course Pure Matter and Mixtures Unit. The study group consisted of 60 students studying in the 7th grade of a public school in Sancaktepe district of Istanbul province. In this study, embedded mixed design (nested), one of the mixed design types, was used. The study groups were selected with the easily accessible groups method. In addition, in this study, which class was the experimental group and which class was the control group was determined by using the random assignment method (by lot). The study in the experimental and control groups covered the weeks (4 weeks) in which the“Mixtures”and“Separation of Mixtures”topics of the Pure Matter and Mixtures Unit were to be covered, covering 16 lesson hours. In the experimental group (N=30), 5E learning model enriched with POE activities was applied while in the control group (N=30) 5E learning model was applied. In the quantitative dimension of the study, the 27-question“Science Process Skills Scale (SPPS)”prepared by Aydoğdu, Tatar, Yıldız, and Buldur (2012) to measure students' scientific process skills was used. This scale was applied to a total of 60 students in both groups as pre-test and post-test. In the qualitative dimension of the study, the researcher prepared a“Semi-Structured Interview Form”to examine the students' opinions about the POE activities and an“Observation Form”to observe the level of students' scientific process skills. The experimental group students participating in the study were categorized as lower, middle and upper groups according to their Science Process Skills pre-test results. Two students were selected from each group with the maximum diversity sampling method and qualitative data were collected from a total of six students for four weeks through observation and interview forms. SPSS 22.0 statistical package program was used to analyze the quantitative data.“Independent groups t-test”and“dependent groups t-test”were used to analyze the obtained data. In the analysis of qualitative data, content analysis and descriptive analysis methods were used to analyze the data obtained from the semi-structured interview form and observation form.