Turizm öğrencilerinin boş zaman değerlendirmesi bağlamında elektronik spor (E-spor) aktivitelerine katılımının incelenmesi
Investigation of tourism institution's participation in electronic sports (E-sports) activities in the context of leisure time
  1. Tez No: 871557
  2. Yazar: NAHİDE BETÜL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKYAY UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı turizm öğrencilerinin e-spor aktivitelerine katılım motivasyonlarının alt boyutlarını belirlemek ve boş zaman değerlendirme bağlamında incelemektir. Araştırmaya Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi 2023-2024 yılları arasında eğitim gören 283 kadın, 188 erkek öğrenci katılım sağlamıştır. Çalışma kapsamında veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu ve Öz ve Üstün (2019) tarafından geliştirilen E-spor Katılım Motivasyonu Ölçeği (EKMÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde normallik dağılımlarını saptamak için çarpıklık ve basıklık değerlerine bakılmıştır. Buna göre ikili gruplar arasında bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla gruplar için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Araştırma sonucunda cinsiyet, yaş, sınıf, barınılan yer ve boş zaman süreleri değişkenleri ile e-spor katılım motivasyonu alt boyutları arasında anlamlı ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak turizm öğrencilerinin boş zaman değerlendirme faaliyeti olarak e-spor aktivitelerine katılım düzeyleri göz önünde bulundurulduğunda literatürde konuya ilişkin çalışmaların artması ve e-sporun internetin zararlı ortamından uzakta gerçekleştirilmesine yönelik yapıcı öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the sub-dimensions of tourism students' motivation to participate in e-sports activities and to examine them in the context of leisure time evaluation. Ankara Hacı Bayram Veli University Faculty of Tourism, 283 female and 188 male students studying between 2023-2024 participated in the study. Within the scope of the study, the personal information form created by the researcher and the E-sports Participation Motivation Scale (ECMS) developed by Öz and Üstün (2019) were used as data collection tools. In the analysis of the data, skewness and kurtosis values were examined to determine normality distributions. Accordingly, independent sample t-test was performed between paired groups and one-way analysis of variance (ANOVA) was performed for groups of more than two. As a result of the research, it was revealed that there was a significant relationship between gender, age, class, place of residence and leisure time variables and e-sports participation motivation sub-dimensions. As a result, considering the level of participation of tourism students in e-sports activities as a leisure time evaluation activity, constructive suggestions were made to increase the studies on the subject in the literature and to carry out e-sports away from the harmful environment of the internet.