The mediating role of achilles syndrome in the effect of machiavellianism and narcissism on work addiction: A study on tourism academics
Makyavelizm ve narsisizmin iş bağımlılığı üzerindeki etkisinde aşil sendromunun aracı rolü: Turizm akademisyenleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 871558
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM TUNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Turizm, Psychology, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çalışanlar yaşamları boyunca pek çok sorunla karşılaşmaktadır. Hayatları boyunca öğrenmek ve durmadan kendilerini geliştirmek zorunda olmaları sebebiyle iş bağımlılığı ile karşı karşıya gelebilmektedirler. Bu bakımdan performansın artırılması ve verimliliğin devamlılığı oldukça önemlidir. Literatür incelendiğinde iş bağımlılığına yol açan etmenler olarak kişilik tipleri ve başarısızlık korkusu göze çarpmaktadır. Bu çalışmada karanlık kişilik tiplerinin iş bağımlılığına etkisinde aşil sendromunun (gizli başarısızlık korkusu) aracılık etkisi incelenmiştir. Araştırmadaki değişkenlerin arasındaki ilişki yapısal eşitlik modellemesi ile analiz edilmiştir. Değişkenlerden geçerli ve güvenilir bir ölçeği bulunmayan aşil sendromu kavramının ölçeği bu çalışma kapsamında İngilizce dilinde geliştirilmiş ve Türkçe'ye uyarlaması yapılmıştır. Ölçek geliştirme (n=610) ve uyarlama (n=195) çalışmalarının ardından ana veri (n=495) turizm akademisyenleri örnekleminden toplanmıştır. Çalışmanın sonuçları narsisizm ve makyavelizmin iş bağımlılığına doğrudan etkisinin olmadığını fakat aşil sendromunun bir boyutunun aracılık etkisi ile narsisizmin iş bağımlılığını etkilediğini ortaya koymuştur. Ayrıca çalışmadaki tüm değişkenlerin yaş ile anlamlı farklılaştığı çalışmanın önemli sonuçlarındandır. Bu araştırma karanlık kişilik tiplerinden narsisizm ve makyavelizmin, aşil sendromu ve iş bağımlılığına etkisini ölçen ilk çalışma olması sebebiyle ve literatürdeki büyük bir boşluğu dolduran iki dilde aşil sendromu ölçeğinin geliştirilmesi bakımından oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Employees encounter many challenges throughout their professional lives. Being in a profession that requires continuous learning and self-improvement, they may face work addiction. Therefore, enhancing academic performance and ensuring productivity are crucial. Personality types and fear of failure stand out as factors leading to work addiction in the literature. This study investigates the mediating effect of the achilles syndrome (hidden fear of failure) on the influence of dark personality Traits on work addiction. The relationship between variables was analyzed using Structural Equation Modeling (SEM). The achilles syndrome scale, for which there was no valid and reliable measure among the variables, was developed in English and adapted into Turkish within this study. After scale development (n=610) and adaptation (n=195) studies, the main data (n=495) were collected from a sample of tourism academics. The results of the study indicate that while narcissism and machiavellianism do not directly affect work addiction, one dimension of the achilles syndrome indirectly influences the effect of narcissism on work addiction through mediation. Additionally, the significant differentiation of all variables by age is one of the important findings of the study. This research is highly significant due to being the first study to measure dark personality traits, achilles syndrome, and work addiction, as well as the development of the achilles syndrome scale in two languages, filling a significant gap in the literature.