Understanding change in organizations: How multiple imprints evolve in social enterprises?
Örgütlerde değişimi anlamak: Sosyal girişimlerde çoklu izler nasıl gelişir?
  1. Tez No: 871642
  2. Yazar: ÜLKÜ NESLİHAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL AKDEVE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu araştırma damgalama teorisi ve sosyal girişimcilik literatüründen yararlanarak, damgalamanın dinamik süreçlerini incelemiştir. Araştırmanın amacı, damgalamanın dönüşümünün nasıl ve neden gerçekleştiğini incelemektir. Dönüşüm süreçlerinin ana etkilerini araştırmak amacıyla araştırma çoklu vaka çalışması olarak tasarlanmış ve Türkiye ve Birleşik Krallık'taki sosyal girişimlere odaklanmıştır. Çünkü sosyal girişimler, etkileşimde bulundukları çevreler açısından benzersiz bir konuma sahip, birçok sektörel baskının bir arada bulunduğu bir alanı temsil etmekte ve damgaların değişimini araştırmak için verimli bir alan sunduğu düşünülmektedir. Bu nedenle, dönüşüm süreçlerinin ana etkilerini araştırmak amacıyla bu araştırma çoklu vaka çalışması olarak tasarlanmış ve Türkiye ve Birleşik Krallık'taki sosyal girişimlere odaklanmıştır. Araştırma sonuçları neticesinde sosyal girişimlerin yapısal değişikliklerini anlamak için dört ana karar verme boyutu tanımlanmıştır: sezgisel, değerler, analitik ve kazançlar. Sosyal girişimcilerin kuruluş aşamasında ve sonraki dönemlerde hangi boyutlar üzerinden karar verdiklerini ve bu kararların arkasındaki nedenlere dair çıkarımlarda bulunulmuştur. Araştırmanın sonuçları, dinamik damgalama sürecini daha detaylı incelemeyi mümkün kılmıştır. Damgalardaki değişimlerin nedenleri ve mekanizmaları detaylı bir şekilde açıklanmış ve figürlerle gösterilmiştir. Ayrıca, araştırmanın sunduğu birçok teorik ve pratik katkı detaylı bir şekilde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research draws on the literature on imprinting theory and social entrepreneurship to examine the dynamic processes of imprinting. The aim of the study is to investigate how and why the transformation of imprinting occurs. To explore the main influences of transformation processes, the research was designed as a multi-case study, focusing on social enterprises in Turkey and the United Kingdom. Social enterprises were considered to provide a fertile ground for examining changes in imprints due to their unique position, interacting with various sectoral pressures simultaneously. The research identified four main decision-making dimensions to understand the structural changes of social enterprises: heuristics, values, analytics, and gains. It analyzed which dimensions social entrepreneurs base their decisions on during the founding phase and subsequent periods, and inferred the reasons behind these decisions. The findings allowed for a more detailed examination of the dynamic imprinting process, explaining and illustrating the reasons and mechanisms behind changes in imprints through figures. Additionally, the research presents several theoretical and practical contributions in detail, emphasizing the importance of the four dimensions in understanding the evolution and structural changes of social enterprises.