Macroeconomic determinants of dollarization
Dolarizasyonun makroekonomik belirleyenleri
- Tez No: 871644
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE KANDEMİR KOCAASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Genel olarak yerel para veya varlıkların yabancı eşdeğerleriyle ikame edilmesi anlamına gelen ve gelişmekte olan ülkeler için önemli olan dolarizasyon olgusu, özellikle para teorisi ve finans alanlarında birçok ekonomik analiz ve tartışmaya konu olmuş ve bu olguyu etkileyen faktörler hem ülke grupları hem de tek tek ülkeler için araştırılmıştır. Bu tezde, dolarizasyonun makroekonomik belirleyicileri, çoğunluğu gelişmekte olan ülkelerden oluşan bir örneklem üzerinde panel ARDL yöntemi ile araştırılmıştır. Ampirik analiz sonucunda uzun dönemde tüm örneklem için, kısa dönemde ise her bir ülke için bulgular elde edilmiştir. Sonuçlara göre, uzun dönemde enflasyon oranı, ihracatın ithalatı karşılama oranı, döviz kuru oynaklığı ve ekonomik serbestlik endeksi dolarizasyon üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir etkiye sahiptir. GSYİH büyüme oranı ve faiz oranının etkileri de istatistiksel olarak anlamlı ancak negatiftir. Tüm veri seti için yapılan analizlerin sonuçları, değişkenlerin hiçbirinin kısa vadede istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olmadığını göstermektedir. Ancak, kısa vadeli bir şok sonrasında uzun vadeli katsayı tahminlerine doğru bir yönelim olacağı da tespit edilmiştir. Kısa dönem analizlerinin sonuçları her ülke için farklılık göstermektedir. Bazı ülkeler için kısa dönem katsayı tahminlerinin istatistiksel olarak anlamsız olduğu görülmektedir. Ayrıca, istatistiksel olarak anlamlı bulunan katsayıların ülkelerin dolarizasyon düzeyini farklı yönlerde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The dollarization phenomenon, which generally means the substitution of local currency or assets with foreign equivalents and which is important for developing countries has been the subject of many economic analyses and discussions, especially in the fields of monetary theory and finance, and the factors affecting this phenomenon have been investigated both for country groups and for individual countries. In this thesis, the macroeconomic determinants of dollarization are investigated by panel ARDL method on a sample including mostly developing countries. As a result of the empirical analysis, findings are obtained for the whole sample in the long run and for each country in the short run. According to the results, in the long run, inflation rate, export to import coverage ratio, exchange rate volatility and economic freedom index have a statistically significant and positive effect on dollarization. The effects of GDP growth rate and interest rate are also statistically significant but negative. The results of the analyses for the entire dataset show that none of the variables has a statistically significant effect in the short run. However, it is also found that there will be a reorientation towards the long-run coefficient estimates after a short-term shock. The results of the short-run analyses differ for each country. It is observed that the short-run coefficient estimates for some countries are statistically insignificant. In addition, the statistically significant coefficients are found to affect the dollarization level of countries in different directions.