An affective ecocritical approach to Carl Safina's marine narratives: Song for the Blue Ocean, Voyage of the Turtle, and A Sea in Flames
Carl Safina'nın deniz anlatılarına afektif çevreci eleştiri yaklaşımı: Song for the Blue Ocean, Voyage of the Turtle ve A Sea in Flames
  1. Tez No: 871653
  2. Yazar: İCLAL TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ÖZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Başlangıcından günümüze, edebiyat ve çevre çalışmaları doğa, duygular ve anlatılar arasındaki kilit bağlantıya, özellikle de çevresel anlatıların doğal dünya hakkındaki duyguları nasıl uyandırdığına odaklanmıştır. Duygulanım ekoeleştiri, daha geniş bir alan olan ekoeleştiri içinde, çevresel anlatılarda duyguların etkisini inceler. Bu tez, insan duyguları, deniz anlatıları ve insanların doğal dünyayla olan ilişkisi arasındaki karmaşık ilişkiyi kapsamlı bir şekilde incelemekte, özellikle de anlatılar tarafından ortaya çıkarılan duyguların çevre anlayışımızı nasıl şekillendirdiğine odaklanmaktadır. Bu araştırmanın merkezinde Carl Safina'nın Song for the Blue Ocean (1999), Voyage of the Turtle (2006) ve A Sea in Flames (2011) adlı deniz anlatıları yer almaktadır ve bu anlatılar, deniz çevresinin ve insan-doğa etkileşimlerinin derin tasvirlerini sunmaktadır. Bu tez, Safina'nın merceği aracılığıyla duygulanım ekolojisi kavramını inceleyerek çevresel anlatıların duygusal rezonansını ve korumaya yönelik tutum ve davranışları etkileme potansiyellerini vurgulamaktadır. Çevreci eleştiriyle yakın bir ilişki içinde olan ve duygulanım çalışmalarına dayanan bu tez, Safina'nın anlatılarını incelemek için detaylı bir yaklaşımda bulunup duyguların deniz anlatılarıyla nasıl iç içe geçtiğini, okurların algılarını nasıl şekillendirdiğini ve doğayla daha derin bir bağ kurmalarını nasıl teşvik ettiğini incelemektedir. Bu inceleme sayesinde tez, Amerikan çevresel ve duygusal anlatıların farkındalık yaratma ve çevrenin korunmasına yönelik eylemi kolaylaştırmadaki dönüştürücü gücünü aydınlatmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Since its inception, the study of literature and the environment has focused on the key connection between nature, emotions, and narratives, particularly how environmental narratives evoke feelings about the natural world. Affective ecocriticism, within the broader field of ecocriticism, studies the impact of emotions in environmental narratives. This thesis undertakes a comprehensive examination of the intricate relationship between human emotions, marine narratives, and man's engagement with the natural world, particularly focusing on how emotions, as elicited by narratives, shape humans' understanding of the environment. Central to this exploration are Carl Safina's marine narratives Song for the Blue Ocean (1999) Voyage of the Turtle (2006), and A Sea in Flames (2011), which provide rich portrayals of the marine environment and human- nature interactions. Through Safina's lens, this thesis delves into the concept of affective ecologies, emphasizing the emotional resonance of environmental narratives and their potential to influence attitudes and behaviors toward conservation. Drawing upon affect studies within the field of ecocriticism, this thesis undertakes a detailed approach to dissect Safina's narratives, examining how emotions are intricately woven with marine narratives, shaping readers' perceptions and fostering a deeper connection to nature. Through this exploration, this thesis aims to highlight the transformative power of American environmental and affective narratives in raising awareness and catalyzing action towards environmental conservation.