The Trans-Caspian gas pipeline project: Initiatives for regional cooperation
Trans-Hazar boru hattı projesi: Bölgesel işbirliği girişimleri
  1. Tez No: 871652
  2. Yazar: LEYLA ABDULLAYEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF RENK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Hazar Denizi, geniş enerji kaynaklarına ev sahipliği yapmaktadır. Enerji ve arz güvenliğinin büyük önemi sebebiyle, kıyıdaş devletler, Hazar Denizi'nin hukuki statüsüne ilişkin tartışmaları ivedilikle sonuca ulaştırmaya çalışmışlardır. Hazar Denizi'nin hukuki statüsüne ilişkin tartışmaların olgunluğa ulaşmış olması, havzada yeni altyapı proje önerilerinin yolunu da açmıştır. Bu projelerden biri de Orta Asya doğal gazını Türkiye Cumhuriyeti'ne ve ardından da Avrupa pazarına aktarması öngörülen Trans-Hazar Gaz Boru Hattı projesidir. Bu çalışma, Trans-Hazar Gaz Boru Hattı projesine ilişkin tartışmaların iki yıllık bir kesitini aktarmaya yönelik bir girişimdir. Çalışma aynı zamanda Türkmenistan Cumhuriyeti, Azerbaycan Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti'nin başını çektiği bölgesel aktörler arasındaki ileri işbirliği olanaklarını yeniden gündeme taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The Caspian Sea is home to vast energy resources. In recognition of the vast importance of energy and supply security, the riparian states have attempted to finalize the delimitation process and bring the discussions surrounding the legal status of the Caspian Sea to a conclusion. Meanwhile, the gradual resolution process for the legal status of the Caspian Sea also paved the way for new infrastructure project proposals in the basin. One such project is the Trans-Caspian Gas Pipeline project which will transfer the Central Asian natural gas to the Republic of Türkiye and subsequently to the European market. The present study is an attempt at capturing a two year period of the discussions surrounding the Trans-Caspian Gas Pipeline project. In so doing, it also revisits the discussions around further cooperation prospects amongst the regional actors, headed by the Republic of Turkmenistan, the Republic of Azerbaijan and the Republic of Türkiye.