Initial and long-term price performance of initial public of ferings: Turkish experience 1990-1993
Halka açılan şirketlerin kısa ve uzun dönem fiyat performansları: Türkiye örneği 1990-1993
- Tez No: 87177
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET HALKA AÇILAN ŞİRKETLERİN KISA VE UZUN DÖNEM FİYAT PERFORMANSLARI: TÜRKİYE ÖRNEĞİ 1990-1993 Z. NUŞİN YAVUZ M.B.A. Tezi Tez Yöneticisi: Yardımcı Doç. Dr. Ayşe Yüce Bu çalışmanın amacı İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında 1990-1993 döneminde halka arz edilen hisse senetlerinin kısa ve uzun dönemli fiyat performanslarım incelemektir. Bulunan verilerin ışığında, halka arz edilen senetlerin düşük fiyatlandınldığı bulunmuş, ve böylece halka arz edilen senetlere yatırım yapanların kısa dönemde piyasa karşısında belirgin bir getiri sağladıkları saptanmıştır. Bununla birlikte, bütün dönemde düşük fiyatlandırma etkisi ikinci aya kadar sürmektedir. Ancak, uzun dönem sonuçlarına baktığımızda, halka arz edilen hisse senetlerinin piyasanın altında bir getiri yaptığı saptanmış ama bu getiri belirgin olmamıştır. Sonuç olarak, halka arz edilen hisse senetlerine yatırım yapan yatırımcılar, kısa dönemde anormal pozitif getiri sağlarken, uzun vadede kötü bir performansla karşılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INITIAL AND LONG-TERM PRICE PERFORMANCE OF INITIAL PUBLIC OFFERINGS: TURKISH EXPERIENCE 1990-1993 Z.NUŞİN YAVUZ M.B.A. Thesis Supervisor: Assist. Prof. Ayşe Yüce The purpose of this study is to examine both the initial and medium-long term price performance of initial public offerings in Istanbul Stock Exchange during the continuous 1990-1993 period. In the light of the findings, initial public offerings are found to be underpriced meaning that investors in initial public offering market can exercise significant short-term returns relative to the market. In addition, in the whole period, the effect of this initial underpricing continues up to the second month. However, when we look at the long-term results, it is seen that IPOs underperformed the market although the results are not significant. As a result, investors in the IPO merket can exercise initial abnormal returns but in the long-run they produce a negative return although not significant.