Anton Çehov'un Vişne Bahçesi adlı oyununda 'Gayev' karakterinin Stanislavski sistemindeki 'sihirli eğer' ve 'coşku belleği' kavramlarıyla çalışılması
Studying the character 'Gayev' in Anton Checkhov's play called the cherry order with the concepts of 'magic if' and 'emmotion of enthusiasm' in the Stanislavki system
  1. Tez No: 871780
  2. Yazar: NURİ KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ARACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Anton Çehov un uzun oyunlarından Vişne Bahçesi' ndeki Gayev karakteri tiyatro tarihi açısından önem içermektedir. Stanislavski kendi sahnelemesinde de bu karakteri oynamıştır. Çalışmanın önermesi bu rol oynanırken coşku belleği ve sihirli eğer tekniklerinin kullanımını ispatlamak üzerinedir. Bu amaçla, 1. Bölümde Anton Çehov 2. Bölümde Vişne Bahçesi ve Gayev karakteri 3. Bölümde Stanislavski metodu, sihirli eğer ve coşku belleği ele alınmıştır. Son bölümde ise 2020 yılında oyuncu Nuri Karadeniz'in Gayev rolüne yaklaşırken kullandığı sihirli eğer ve coşku belleği çalışmalarına yer verilmiş ve günümüzde bu iki tekniğin geçerli oyunculuk teknikleri oldukları kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The character Gayev in The Cherry Orchard, one of Anton Chekhov's long plays, is important in terms of theater history. Stanislavski also played this character in his own staging. The premise of the study is to prove the use of emotional memory and magic if techniques while playing this role. For this purpose, in Chapter 1, Anton Chekhov, in Chapter 2, The Cherry Orchard and Gayev's character, in Chapter 3, Stanislavski's method, magic saddle and enthusiasm memory are discussed. In the last part, the magic if and enthusiasm memory studies that actor Nuri Karadeniz used when approaching the role of Gayev in 2020 are included, and these two techniques have been proven to be valid acting techniques today.