Ergenlik döneminde Anoreksiya Nervoza tanısı alan kadınların öznel deneyimlerinin geriye dönük incelenmesi: Nitel bir çalışma
Retrospective assessment of subjective experiences of women diagnosed with Anorexia Nervosa in adolescence: A qualitative study
- Tez No: 871824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Araştırmanın amacı ergenliğin -büyümenin, cinsel olgunlaşmanın ve kadın olmanın- Anoreksiya Nervoza tanısı ile izlenmiş kadınlar için ne anlama geldiği hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmaktır. Bu amaç doğrultusunda ergenlik döneminde Anoreksiya Nervoza tanısı almış ve şu anda sağlıklı olan kadınların tanı almadan önce ergenliğe yönelik tutumları, düşünceleri ve duyguları incelenmiştir. Araştırma verileri, katılımcılarla (n=17) yüz yüze, yarı yapılandırılmış görüşmelerle elde edilmiştir. Araştırmada temellendirilmiş kuram metodolojisi gereği, farklı kategoriler ortaya çıkmayana, yani doyum noktasına ulaşılana dek yeni katılımcılarla görüşmeye devam edilmiş ve görüşmelerin analizi MAXQDA 2020 programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Analiz boyunca sürekli karşılaştırma ve yoğun tanımlama yöntemleri kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucu 5 tema belirlenmiştir: i) Değişen beden ve toplumsal beden, ii) Yetişkinliğe karşı çocukluk ya da yitik cennet, iii) Sınırlandırılan cinsiyet kadınlık ve kadınlığın reddi, iv) Sosyal bağların kaybı, tahribi ve belirsizliği, v) AN'ye yönelik ambivalan tutum. Tartışmada elde edilen temalar psikanalitik kuram ve nörobiyolojik bulgular ışığında değerlendirilmiştir. Anahtar Sözcükler Anoreksiya Nervoza, ergenlik, cinsellik, gelişme, büyüme, kadınlık
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to gain in-depth knowledge about what puberty - growing up, sexual maturation and becoming a woman - means for women diagnosed with Anorexia Nervosa. In line with this aim, the attitudes, thoughts and feelings of women who were diagnosed with Anorexia Nervosa in adolescence, and are currently healthy, toward adolescence prior to their diagnoses were examined. The research data were obtained through face-to-face, semi-structured interviews with the participants (n=17). In accordance with the grounded theory methodology in the research, interviews with new participants were continued until different categories did not emerge, that is, until the saturation point was reached, and the analysis of the interviews was carried out through the MAXQDA 2020 program. Throughout the analysis, constant comparison and thick description methods were used. As a result of the data analysis, 5 themes were identified: i) Changing body and social body, ii) Adulthood versus childhood or lost paradise, iii) The restricted gender femininity and rejection of femininity, iv) Loss, destruction and uncertainty of social ties, v) Ambivalent attitude towards AN. The themes obtained in the discussion were evaluated in the light of psychoanalytic theory and neurobiological findings. Keywords Anorexia Nervosa, adolescence, sexuality, development, growing, femininity