Türk ve Kore kültürlerinde iye kavramı
The concept of owner spirits in Turkish and Korean cultures
  1. Tez No: 871823
  2. Yazar: RÜVEYDA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKUL ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halkbilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Kökleri Ural- Altay coğrafyasına uzanan Türk ve Kore kültürü, tarih içerisinde kültürel alışverişler nedeni ile değişmelere uğramış olsalar da halen hatırlanan ve uygulanan bazı inanışlar ve uygulamaları içlerinde barındırmaktadır. Mitolojik bellek o denli kuvvetlidir ki bağlamından kopmuş ve eski işlevini yerine getirmiyor olsa da bazı ritüel ve inançlar insanların zihinlerinde canlı kalmıştır. Günümüzde Ural- Altay coğrafyasından binlerce kilometre uzakta kalan ve Çin, Japonya, Amerika gibi ülkelerin kültürlerinden etkilenen Kore kültürünün, halk dini olarak kabul edilen uygulamalarında halen kökenlerinin bulunduğu coğrafyanın izleri görülmektedir. Aynı durum doğuya göç eden Türkler için de geçerlidir. Türk mitolojisinin kadim bir inanışı olan yer-su inanışı etrafında gelişen iye kavramı, günümüzde halen yaşamaktadır. Kore mitoloji çalışmalarında“tanrı”olarak geçen ancak bu çalışmada“iye”olarak kabul edilen kutsal varlıklar da işlev bakımından Türk iyelerine oldukça benzer varlıklardır. Türk ve Kore mitolojisi çalışmaları bağlamında“iye”kavramı ilk kez bu araştırmada karşılaştırmalı olarak benzerlik farklılarına göre incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish and Korean culture, whose roots extend to the Ural-Altai geography, contains some beliefs and practices that are still remembered and practiced, although they have undergone changes due to cultural exchanges throughout history. Mythological memory is so strong that some rituals and beliefs have remained alive in people's minds, even though they have been disconnected from their context and do not fulfill their former function. Today, Korean culture, which is thousands of kilometers away from the Ural-Altai geography and influenced by the cultures of countries such as China, Japan and America, still has traces of its origins in its folk religion practices. The same situation applies to Turks migrating to the east. The concept of owner spirit, which developed around the earth-water belief, which is an ancient belief of Turkish mythology, is still alive today. Sacred beings, who are referred to as“gods”in Korean mythology studies but are accepted as“iye (owner spirit)”in this study, are also very similar to Turkish iye in terms of function. In the context of Turkish and Korean mythology studies, the concept of“iye (owner spirit)”is comparatively examined for the first time in this research; were examined according to similarities and differences.