Tolstoy'da din ve Tanrı anlayışı
Tolstoy's understanding of religion and God
- Tez No: 871871
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL BÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tolstoy, Rus edebiyatının önde gelen isimlerinden biridir. Aynı zamanda o, din, Tanrı'nın varlığı ve ahlakî konularda kafa yormuş ünlü bir düşünürdür. Tolstoy, gençlik döneminden sonra hayatının büyük kısmını Tanrı'yı arama arayışı içinde geçirmiştir. O, yaşadığı toplumda hakim olan Hristiyanlık inancını eleştiri süzgecinden geçirerek, kendi deyimiyle ilk gönderildiği şekliyle Hristiyanlığı aramaya çalışmıştır. Bu çalışmanın amacı, Tolstoy'un Tanrı anlayışını ortaya koymaktır. Bunun yanında alt amaç olarak, din ve hayatın anlamına dair görüşlerini ortaya koymaktır. Çalışmamızda Tolstoy'un din ve Tanrı anlayışının İslam ile benzerliğinden dolayı yer yer mukayeseler yapılmıştır. Tolstoy ile ilgili birçok çalışma olmasına rağmen Tanrı anlayışını ele alan müstakil bir eserin olmaması çalışmamızı önemli kılmaktadır. Bu çalışmada yöntem olarak nitel araştırma yöntemi, araştırma deseni olarak da metin analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tolstoy is one of the leading prominent of Russian literature. He is also a famous philosopher who contemplstes on religion, the existence of God and moral issues. Tolstoy spent the great part of his life after his youth, with searching God. As he criticisized the Christianity which dominated in the society he lives; in his own words, he has tried to search Christianity with its original version. The purpose of this study is to reveal Tolstoy's understanding of God. In addition, the sub-purpose is to reveal his views on religion and the meaning of life. In our study, comparisons have been made from time to time due to the similarity of Tolstoy's understanding of religion and God with Islam. Although there are many studies on Tolstoy, the absence of a separate work dealing with the understanding of God makes our study important. In this study, qualitative research method was used as the method and text analysis was used as the research motif.