Determining antimicrobial activities of tri- and tetra-fluorine bearing Schiff base ligands against infectious bacteria
Üç ve dört flor taşıyan Schiff bazı ligandlarının enfeksiyöz bakterilere karşı antimikrobiyal aktivitelerinin belirlenmesi
- Tez No: 871899
- Danışmanlar: Prof. Dr. FARUK SÜZERGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Enfeksiyon hastalıklarının tedavisi tıp uzmanları için gittikçe karmaşık hale gelmektedir. Başlıca nedenlerin başında ilaca dirençli bakteri türlerinin artması gelmektedir. Bu amaçla yeni antibakteriyel ileçların keşfine büyük ihtiyaç vardır. Schiff bazları kanser başta olmak üzere bakteri, mantar, virüslere karşı kanıtlanmış potansieyele sahip organik bileşiklerdir. Antimikrobiyal özelliklerini arttırmak için Schiff bazlarına flor atomları eklenmesi en son yaklaşımlardandır. Araştırmamız, altı adet florlu Schiff bazı türevinin (C1-6), gentamisin ile karşılaştırmalı olarak üç enfeksiyöz bakteri türüne karşı antibakteriyel etkisini test etmeye dayanmaktadır: Streptococcus pyogenes, Klebsiella pneumonia ve Proteus mirabilis. Test edilen bakteriler üzerindeki her bileşiğin MİK50 değerleri kolorimetrik MTT yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Her bir bileşiğin MİK50 değerleri OD verileri kullanılarak hesaplandı. Genel olarak Schiff bazı bileşikleri S. pyogenes'e karşı daha etkil bulundu ve MİK50 değerleri 4.03 ila 8.17 μM arasında değişmekteydi ve C6 ile (4.03 μM) en güçlü antibakteriyel aktiviteyi gösteriyordu. Bileşiklerin K. pneumoniae'ye MİK50 değerleri 13.29 ile 23.59 μM arasında ve P. mirabilis için MİK50 değerleri 8.77 ile 88.13 μM arasında geniş bir aralıkta değişiyordu. Florlu Schif baz türevlerinin özellikle S. pyogenes açısından daha ileri analizler ve in vivo çalışmalarla daha detaylı incelenmesi gerektiğine inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
Treatment of infectious diseases is becoming increasingly complex for medical professionals. One of the main reasons is the increase in drug-resistant bacterial species. For this purpose, there is a great need for the discovery of new antibacterial drugs. Schiff bases are organic compounds with proven potential against bacteria, fungi, and viruses, especially cancer. Adding fluorine atoms to Schiff bases to increase their antimicrobial properties is one of the latest approaches. Our research is based on testing the antibacterial effect of six fluorinated Schiff base derivatives (C1-6) in comparison with gentamicin against three infectious bacterial species: Streptococcus pyogenes, Klebsiella pneumoniae, and Proteus mirabilis. The MIC50 values of each compound on the tested bacteria were determined using the colorimetric MTT method. MIC50 values of each compound were calculated using OD data. In general, Schiff base compounds were found to be more effective against S. pyogenes, with MIC50 values ranging from 4.03 to 8.17 μM, with C6 (4.03 μM) showing the strongest antibacterial activity. The MIC50 values of the compounds against K. pneumoniae varied widely, from 13.29 to 23.59 μM, and the MIC50 values for P. mirabilis ranged from 8.77 to 88.13 μM. It is concluded that fluorinated Schiff base derivatives should be examined in more detail with further analyses and in vivo studies, especially in terms of S. pyogenes.