Application of Markowitz mean voriance model in the İstanbul Stock Exchange
Markowitz optimum riskli portföy seçim modelinin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda uygulanması
- Tez No: 87190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNUR MURADOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET MARKOWITZ OPTİMUM RİSKLİ PORTFÖY SEÇİM MODELİNİN İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASI'NDA UYGULANMASI BATU ÇETİN M.B.A. TEZİ Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Gülnur Muradoğlu Bu araştırma çalışmasının amacı, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) 1992 - Haziran 1995 tarihleri arasında işlem gören 129 hisse senedini kullanarak etkin portföy setini bulmak ve 'etkin yay'ı çizdirmektir. Tez çalışması, 1952 yılında Harry Markowitz tarafından geliştirilen Markowitz Optimum Riskli Portföy Seçim Modeli dayanarak hazırlanmıştır. Markowitz modelinin çözümü, modelde kullanılan veri sayısının artışına paralel olarak zorlaşmaktadır. Dolayısıyla, çalışma esnasında, 129 farklı hisse senedi için Markowitz modelini çözmek için GAMS adlı ikinci dereceden diferansiyel denklem çözümünde kullanılan yazılım programından faydalanılmıştır. Çalışmanın son bölümünde, Haziran 1995 - Aralık 1995 aylık hisse senedi verileri ile Sharpe's Index adlı performans ölçüm denklemi kullanılarak portföylerin etkinliği ölçümlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Markowitz, Halka Arz, Sharpe
Özet (Çeviri)
ABSTARCT APPLICATION OF MARKOWITZ MEAN VARIANCE MODEL IN THE ISTANBUL STOCK EXCHANGE BATU ÇETÎN M.BA. THESIS Supervisor : Assoc. Prof. Gülnur Muradoğlu This main objective of this research work is to determine the efficient portfolio and construct the efficient frontier regarding the whole set of 129 stocks that have been traded in the ISE during the 1992 - June 1995 period. The analysis is based on the Markowitz's Mean Variance Portfolio Selection Model that has been devised by Harry Markowitz in 1952. The Markowitz's model is a quadratic optimization model that proves hard to implement as the number of data incorporated into the model increases. Hence, for the implemetation of the Markowitz's model for the 129 stocks, a program code has been written on GAMS, a special software package for the solution of quadratic optimization problems. The study is concluded by measuring the performance of the efficient portfolio constructed by utilizing the Sharpe's index performance measurement tool for the June 1995 - December 1995 period monthly data. Key Words : Markowitz, Initial Public Offerings (IPO), Sharpe