Gebelerde 25- hidroksi vitamin D, lipit düzeyleri ve proinflamatuar sitokinlerin gestasyonel diyabetes mellitus ile ilişkisi
Association of 25-hydroxy vitamin D, lipid disposition and proinflammatory cytokines with gestational diabetes mellitus in pregnant women
  1. Tez No: 791604
  2. Yazar: NURCAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Dünya genelinde artan Gestasyonel Diyabetes Mellitus (GDM) prevalansı, GDM'nin ve komplikasyonlarının önlenmesi için erken gebelik sürecinde tanının önemini zorunlu kılmaktadır. Çalışmamızın amacı sistemik inflamasyonun GDM üzerindeki etkisini, 25- OH vitamin D, lipit düzeyleri ve proinflamatuar belirteçler ile ortaya koymak olarak belirlendi. Materyal ve Metot: Bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinde GDM tanısı alan 42gebe ve sağlıklı 45 gebe olmak üzere toplam 87 hasta ile gerçekleştirildi. Çalışmaya alınan gebelerden 8-12 saatlik açlığı takiben tam kan sayımı, Açlık Kan Şekeri (AKŞ), Hemoglobin A1c (HbA1c), açlık insülin, hemogram, lipit parametreleri, kreatifin, alanin amino transferaz (ALT), aspartat aminotaransferaz (AST), fibrinojen, albümin, amilaz, lipaz, 25- OH vitamin D, prokalsitonin ve yüksek duyarlı C reaktif protein (hsCRP) ile prokalsitonin (PCT) ölçümleri yapıldı. CRP/albümin, fibrinojen/albümin ve monosit/HDL kolesterol oranları formülize edilerek hesaplandı. Hastaların demografik verileri ile doğum ve perinatal sonuçları kaydedildi. Bulgular: Çalışmanın ana bulguları, GDM'de hsCRP, prokalsitonin, monosit/HDL, fibrinojen /albümin ve hsCRP/albümin oranları ile fibrinojen düzeylerinin arttığını göstermiştir. Çalışmamızda sırasıyla bu belirteçlerden prokalsitoninin>0,01, hsCRP/albümin oranının>0,1 monosit HDL/oranının>9,41 ve fibrinojen/albümin oranının da >14,23 cut-off değeri ile GDM'yi istatistiksel anlamlı olarak öngördüğü saptandı. Ancak yukarda bahsedilen bu parametreler kendi aralarında GDM'yi öngördürme açısından karşılaştırıldıklarında ise istatistiksel anlamlı fark oluşturmadı. Sonuç: Çalışmamızda içinde fibrinojen, PCT, Hs-CRP/albümin oranı ve fibrinojen/albümin oranı gibi laboratuvar parametrelerinden oluşturulan belirteçler ile GDM risk tahmin modeli oluşturmak GDM'nin erken teşhisine ve tedavisine izin vermesiyle anne ve bebek komplikasyonlarının morbiditesini azaltmaya yönelik önemli klinik değere sahiptir. Ayrıca, GDM'li kadınların uzun vadeli takibi ile inflamasyon sürecindeki etkileşimlerin sonucun getirebileceği kardiyovasküler ve metabolik komplikasyonlar belirlenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The increasing prevalence of Gestational Diabetes Mellitus (GDM) worldwide necessitates the importance of diagnosis during early pregnancy in order to prevent GDM and its complications. The aim of our study was to reveal the effect of systemic inflammation on GDM with 25-OH vitamin D, lipid levels and proinflammatory markers. Materials and Methods: This study was carried out with a total of 87 patients, 42 pregnant and 45 healthy pregnant women, who were diagnosed with GDM in the Health Sciences University, Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Polyclinic. Complete blood count following 8-12 hours of fasting, Fasting Blood Glucose (FG), Hemoglobin A1c (HbA1c), fasting insulin, hemogram, lipid parameters, creativein, alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotaranferase (AST), fibrinogen , albumin, amylase, lipase, 25-OH vitamin D, procalcitonin and high sensitive C-reactive protein (hsCRP) and procalcitonin (PCT) measurements were made. CRP/albumin, fibrinogen/albumin and monocyte/HDL cholesterol ratios were calculated by formulating. Demographic data and birth and perinatal outcomes of the patients were recorded. Results: The main findings of the study showed that hsCRP, procalcitonin, monocytes/HDL, fibrinogen/albumin and hsCRP/albumin ratios and fibrinogen levels increased in GDM. In our study, it was found that among these markers, procalcitonin >0.01, hsCRP/albumin ratio >0.1, monocyte HDL/ratio >9.41 and fibrinogen/albumin ratio >14.23 with cut-off value predicted GDM statistically. However, when these parameters mentioned above were compared among themselves in terms of predicting GDM, they did not create a statistically significant difference. Conclusion: Creating a GDM risk estimation model with markers formed from laboratory parameters such as fibrinogen, PCT, Hs-CRP/albumin ratio and fibrinogen/albumin ratio in our study has important clinical value in reducing the morbidity of maternal and infant complications, as it allows early diagnosis and treatment of GDM. In addition, with long-term follow-up of women with GDM, cardiovascular and metabolic complications that may result from interactions in the inflammation process can be determined.