Carl Gustav Jung's Gnosticism: From wholeness to unity and archetypal manifestations in the works of Geoffrey Chaucer's Troilus and Criseyde and Robert Henryson's The Testament of Cresseid
Carl Gustav Jung'un Gnostisizmi: Bütünlükten birliğe varış ve Geoffrey Chaucer'ın troilus ile criseyde ve Robert Henryson'ın Testament of Cresseid eserlerinde görülen arketipsel tezahürler
- Tez No: 943908
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BELENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Carl Gustav Jung'un“analitik psikoloji”terimi altında geliştirdiği teori ve konseptler insan doğasının derinliğinin anlaşılması için önemli çalışmaları içerir. Bireyin hayat yolunda kendini gerçekleştirmesi en nihai hedefidir. Bu süreçte kolektif bilinçdışının sembolleri ve arketipleri bireyin kendini tanıma yolunda en önemli araçlardan bazılarıdır. Bu tez Geoffrey Chaucer'ın Troilus ve Criseyde ve Robert Henryson'ın The Testament of Cresseid eserleri üzerinden aşk, sadakat ve ahlak gibi evrensel temaları işleyerek Jung'un dört ana arketipi: Persona, shadow, anima-animus, the self bağlamında karakterlerin psikolojik derinliklerini keşfederken insanlığın ortak konularını ele alacaktır. Bu tezin amacı Troilus, Criseyde ve Cresseid karakterleri aracılığıyla Jung'un“kolektif bilinçdışı”konseptinin uygulanabilirliğini tartışarak edebi eserlerin bireyin kendini keşfetme yolunda katkısını vurgulamaktır. Bu çalışma aracılığıyla Jung'un teorik açıdan sunduğu konseptlerin edebi eserler üzerinden analiz edilmesi ve eserlerle birlikte okuyucuya zengin bir bakış açısı kazandırma amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The theory and concepts developed by Carl Gustav Jung under the term of“analytical psychology”encompass important studies for understanding the depth of human nature. The ultimate goal is for the individual to fulfill themselves on the journey of life. In this process, the symbols and archetypes of the collective unconscious are among the most important tools for self-realization. This thesis will explore the psychological depths of characters within the context of Geoffrey Chaucer's“Troilus and Criseyde”and Robert Henryson's“The Testament of Cresseid”, delving into universal themes such as love, loyalty, and morality. Through the lens of Jung's four main archetypes: Persona, shadow, anima-animus, and the self - it aims to address humanity's shared concerns while examining the timeless relevance of these works. The purpose of this thesis is to discuss the applicability of Jung's concept of the collective unconscious through the characters of Troilus, Criseyde, and Cresseid, emphasizing the contribution of literary works to individual self-realization. Through this study, the aim is to analyze Jung's theoretical concepts through literary works and provide the reader with a broader perspective in conjunction with the text.