Nordik hamstring egzersizine alternatif: Eğimli koşu bandı koşusu
Alternative to nordic hamstring exercise: İncline treadmill running
- Tez No: 871997
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı, Nordik hamstring egzersizi (NHE) ve 3.61 m/sn, 4.16 m/sn ve %10 eğimde kendi belirlediği hızda (KBH) eğimli koşu bandı koşusu sırasında Biceps Femoris (BF) kasının elektromiyografi (EMG) genliklerini karşılaştırmaktır. YÖNTEM: On dokuz katılımcı (yaş 21.43±1.68 yıl) çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. İlk olarak maksimum istemli kasılma (MİK) testleri tamamlanmış, ardından NHE ve eğimli koşu bandı koşusu gerçekleştirilmiştir. Ölçümler sırasında her katılımcı için sağ bacak BF EMG aktivitesi kaydedilmiştir. BULGULAR: NHE sırasında BF için zirve EMG genliği eğimli koşu bandı koşusuna kıyasla önemli ölçüde yüksek bulunmuştur. Zirve EMG verileri açısından, NHE'ye en yakın sonuçlar 4.16 m/sn hızda gerçekleştirilen koşu sırasında bulunmuştur. BF zirve EMG için varyasyon katsayısı (VK) NHE ve koşu bandı koşulları arasında anlamlı düzeyde farklılıklar bulunmuştur. SONUÇ: NHE sırasındaki BF EMG genliklerinin koşu koşullarına göre daha yüksek olduğu ayrıca koşularında kendi aralarında anlamlı derecede farklılık gösterdiği gözlemlenmiştir. NHE ve koşuların VK incelendiğinde NHE'nin daha az değişkenlik gösterdiği bunun aksine koşuların kendi aralarında VK değerleri incelendiğinde istatistiksel bir farkın olmadığı ve daha değişken olduğu gözlemlenmiştir. Bu bulgular ışığında, eğimli koşu bandı koşularının rehabilitasyon programları ve sakatlık önleyici egzersizlere alternatif bir yaklaşım olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the electromyography (EMG) amplitudes of the Biceps Femoris (BF) muscle during Nordic hamstring exercise (NHE) and inclined treadmill running at 3.61 m/s, 4.16 m/s and 10% incline at self-selected speed METHODS: Nineteen participants (age 21.43±1.68 years) volunteered to participate in the study. First, maximum voluntary contraction (MVC) tests were completed, followed by NHE and inclined treadmill running. Right leg BF EMG activity was recorded for each participant during the measurements. RESULTS: The peak EMG amplitude for the BF was significantly higher during NHE compared to inclined treadmill running. In terms of peak EMG data, the closest results to NHE were found during running at a speed of 4.16 m/s. The coefficient of variation (CV) for BF peak EMG was significantly different between NHE and treadmill conditions. CONCLUSIONS: It was observed that BF EMG amplitudes during NHE were higher than those during running conditions and that the running conditions differed significantly among themselves. When the CV values of NHE and runs were analyzed, it was observed that NHE showed less variability, on the contrary, when the CV values of the runs were analyzed among themselves, it was observed that there was no statistical difference and it was more variable. In the light of these findings, inclined treadmill running may be an alternative approach to rehabilitation programs and injury prevention exercises