Legal realism's renaissance: Legal decision making with artificial intelligence
Hukuki realizmin rönesansı: Yapay zeka ile hukuki karar alma
  1. Tez No: 872031
  2. Yazar: EGEMEN BAHADIR DUMLUDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRİZ UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yapay zekâ ile hukuki karar verme, araştırmalar ilerledikçe giderek daha olası hale geliyor. Şu anda geliştirilmekte olan araçlar geleneksel hukuk teorileri ile anlaşılması mümkün olmayan tahmin mekanizmalarını içermektedir. Hukuki Realizm, kurallar yerine hukuk çalışmasının odak noktası olarak hukuki kararların öngörülmesine vurgu yaparak hukuki işlerin nasıl yürütüldüğünü anlamak için alternatif yollar önermeyi başaran geleneksel hukuk teorilerine eleştirel bir yaklaşımdı. Tezin ilk bölümünde Hukuki Realizmin temel fikirleri konuyla bağlantılı olarak tartışılmaktadır. İkinci bölümde, yapay zekâ ile hukuki karar alma konusundaki araştırmalar ve mevcut modellerin yüzeysel düzeyde nasıl çalıştığı inceleniyor. Son bölümde hukuki gerçekçiliğin hukuki çalışma perspektifinden yapay zekâ ile hukuki karar alma için yeterli bir çerçeve sağlayıp sağlamadığı tartışılıyor ve Hukuki Realizmin bu durum için uygun bir çerçeve sağladığı sonucuna varılıyor.
Özet (Çeviri)
Legal decision making with AI is becoming more and more probable as research progresses. It includes mechanisms for prediction that are not compatible to be understood through traditional legal theories as they are being developed right now. Legal Realism was a critical approach to traditional legal theories which have managed to propose alternative ways to understand how legal affairs were conducted with an emphasis on prediction of legal decisions as the focal point of legal study, instead of rules. The first chapter of the thesis discusses the fundamental ideas of legal realism as they relate to the debate. The second chapter examines research on legal decision making with AI and how the current models work at the surface level. Last chapter argues and concludes that Legal Realism provides an adequate framework for legal decision making with AI from a legal study perspective.