İkinci Karabağ Savaşı, bölgesel aktörler ve Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin dönüşümü
The Second Karabakh War, regional actors, and the transformation of Türkiye-Azerbaijan relations
  1. Tez No: 964859
  2. Yazar: SEMİH CEM KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN AŞKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, Güney Kafkasya'nın tarihsel, siyasal ve jeopolitik gerilim alanlarından biri olan Karabağ sorununu, 2020 yılında yaşanan İkinci Karabağ Savaşı bağlamında inceleyerek, bölgesel ve küresel aktörlerin çatışma sürecindeki rollerini ve Türkiye–Azerbaycan ilişkilerinde meydana gelen dönüşümü analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada bir diğer amaç ise tarihsel perspektiften başlayarak Karabağ'ın demografik yapısının, Çarlık Rusya'sı ve Sovyetler Birliği döneminde izlenen politikalar ile nasıl şekillendiğini irdelemek ve bu politikaların günümüze yansımalarını kapsamlı biçimde ele almaktır. Araştırma, savaş öncesi ve sonrasında yaşanan kritik gelişmeler üzerinden Rusya, ABD, İran ve AGİT Minsk Grubu gibi bölgesel ve küresel aktörlerin politikalarını analiz etmekte, Türkiye'nin savaş sürecindeki tutumunu ve sonrasında Azerbaycan ile kurumsallaşan stratejik ortaklığını, özellikle Şuşa Beyannamesi ve enerji projeleri bağlamında değerlendirmektedir. Ayrıca bu çalışmayla Türkiye'nin Karabağ politikasının, sadece tarihsel kardeşlik bağları üzerine değil, aynı zamanda enerji güvenliği, bölgesel güç dengeleri ve uluslararası ittifak stratejilerine dayalı olarak şekillendiğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, Türkiye–Azerbaycan ilişkilerinin İkinci Karabağ Savaşı ile birlikte sadece siyasi değil, aynı zamanda ekonomik, askeri ve stratejik bir derinlik kazandığı ve bu sürecin Güney Kafkasya'da yeni bir güvenlik ve iş birliği mimarisi yarattığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the Karabakh issue, one of the historical, political, and geopolitical tension zones in the South Caucasus, within the context of the Second Karabakh War in 2020, and to analyze the roles of regional and global actors in the conflict process as well as the transformation in Turkey–Azerbaijan relations. Another objective of the study is to investigate the demographic structure of Karabakh from a historical perspective, focusing on how policies pursued during the Tsarist Russia and Soviet Union periods shaped this structure, and to comprehensively address the reflections of these policies in the present day. The research analyzes the policies of regional and global actors such as Russia, the United States, Iran, and the OSCE Minsk Group before and after the war, evaluates Turkey's stance during the conflict, and its subsequently institutionalized strategic partnership with Azerbaijan, particularly within the framework of the Shusha Declaration and energy projects. The study demonstrates that Turkey's Karabakh policy is shaped not only by historical brotherhood ties but also by energy security, regional power balances, and international alliance strategies. In conclusion, it is determined that Turkey–Azerbaijan relations have gained not only political but also economic, military, and strategic depth with the Second Karabakh War, and that this process has created a new security and cooperation architecture in the South Caucasus.