Janusz Korczak'ın 'Bir Çocuk Nasıl Sevilmeli' adlı eserinin incelenmesi: Bir söylem analizi denemesi
An investigation of Janusz Korczak's How to Love a Child: An effort of pedagogical discourse analysis
- Tez No: 872139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİN ERGİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çocuklar yaşadıkları toplumun yapı taşlarını oluşturur ve toplumun varlığını sürdürebilmesi için o toplumun çocuklarının, sağlıklı bir şekilde yetiştirilmesi gereklidir. Aksi takdirde çocuğun haklarını yok sayan toplumlar yok olmaya mahkûm kalacaklardır. İnsanlık tarihi boyunca birçok toplumda çocuklar bir yandan korunup bakılırken bir yandan da ihmal ve istismarın odağı olmuş ve hakları yok sayılmıştır. Günümüzde çocukla ilgilenilmesi, ihtiyaçlarının en sağlıklı şekilde giderilmesi ve korunması gerekliliği eskisine nazaran daha çok önem arz etmektedir. Çocuk yetişkine muhtaçtır, çocuk bakım ister, çocuk sevgi ister, çocuk şefkat ister… çocuk yetişkinlerden birçok şey ister. Doğası gereği kendi ihtiyaçlarını belli bir döneme kadar karşılayamayan çocuklar, doğdukları çevredeki yetişkinlere sorumluluk yükleyerek dünyaya gelir. Bu durum da çocuk hakları kavramını beraberinde getirir. Çocuk haklarına dair bu süreç ile ilgili doküman analizi yapılarak geçmişten günümüze nasıl bir yol izlendiğinin incelenmesi bu çalışmada yer alacaktır. Yirminci yüzyılda çocukların yetişkinlerin sahip olduğu haklardan farklı haklara sahip olması ve bu konuda bir adım atılması gerektiğini savunan Henryk Goldszmit, Janusz Korczak ismiyle çocuk haklarının babası olarak bilinir. Bu alanda eserleri olan Polonyalı Musevi pediatrist, pedagog ve aynı zamanda çocuk kitabı yazarı olan Korczak'ın bakış açısının günümüzde de bilinmesi için Bir Çocuk Nasıl Sevilmeli adlı eserinin incelenmesi bu çalışmada yer alacaktır.
Özet (Çeviri)
Children form the building blocks of the society they live in, and in order for the society to survive, it is necessary for the children of that society to be raised in a healthy way. Otherwise, societies that ignore the rights of the child will be doomed to disappear. Throughout human history, in many societies, while children have been protected and cared for, they have also been the focus of neglect and abuse and their rights have been ignored. Nowadays, the necessity of taking care of children, meeting their needs and protecting them in the healthiest way is more important than before. The child needs adults, the child needs care, the child needs love, the child needs affection... the child wants many things from adults. Children, who by nature cannot meet their own needs until a certain period of time, are born bearing responsibility for the adults in the environment in which they are born. This situation brings with it the concept of children's rights. This study will include examining the path followed from past to present by analyzing documents regarding this process regarding children's rights. Henryk Goldszmit, known as Janusz Korczak, is known as the father of children's rights, who argued that children should have rights different from those of adults in the twentieth century and that a step should be taken in this regard. In order to make the perspective of Korczak, who is a Polish Jewish pediatrician, pedagogue and also a children's book author, known today, his work titled How to Love a Child will also be examined in this study.