E-sporcuların e-spora katılım motivasyonu ve akış yaşantısının incelenmesi
The analysis of e-sportsmen's motivation to participate in e-sports and their flow state
- Tez No: 744106
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYZA MERVE AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Teknoloji alanında gerçekleşen büyük gelişmeler her alana etki etmiştir ve spor alanı da bu gelişmelerden payını almıştır. Bu bağlamda ortaya çıkan elektronik spor kavramı tüm dünyada oldukça popüler hale gelmiştir. Son zamanlarda hızla büyüyen ve dünyadaki birçok büyük sektör ile iç içe olan bir sektör olmasına karşın, yurtdışında birçok araştırma olsa da e-spor ülkemizde hala emekleme aşamasında olan bir konudur ve daha çok araştırılmaya ihtiyacı vardır. Bu yüzden bu araştırmada ülkemizdeki E-sporcuları, e-spor yapmaya motive eden etkenleri tespit etmek ve akış (flow) deneyimlerini incelemek amaçlanmaktadır. Araştırmaya kartopu örneklem tekniği ile ulaşılan 570 e-sporcu katılmıştır. Veriler demografik bilgi formu ve Öz ve Üstün (2019) tarafından geliştirilen e-spora katılım motivasyonu ölçeği ve Özdemir, Ayyıldız Durhan ve Akgül (2020) tarafından geliştirilen rekreasyonel akış yaşantısı ölçeği ile toplanmıştır. Sonuç olarak araştırmada akış yaşantısında erkeklerin, kaygı alt boyutunda ise kadınların akış yaşantı düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmış, erkek katılımcıların kadın katılımcılara nazaran daha yüksek e-spora katılım motivasyonuna sahip oldukları ortaya çıkmıştır. E-sporcuların akış yaşantıları en çok tercih ettikleri oyunlara göre farklılık göstermezken, e-spora katılım motivasyonları ilişkisel benlik ve boş zaman değerlendirme alt boyutları dışında tüm alt boyutlarda ve toplam puanlarda anlamlı farklılık ortaya koymuştur. Oyun oynama yılları daha uzun olan katılımcıların daha yüksek akış yaşantısı ve motivasyon ortaya koydukları görülmüştür. Profesyonel e-sporcuların tüm anlamlı farklılıklarda amatör olarak e-spora katılan gruba nazaran daha yüksek akış yaşantısı ve e-spora katılım motivasyonu sergiledikleri belirlenmiştir. Bunlara ek olarak eğitim durumunun, çalışma durumunun ve gelir durumunun akış yaşantısına ve e-spora katılım motivasyonuna anlamlı farklılık düzeyinde bir etkisinin olmadığı sonucu ortaya çıkmıştır. Akış yaşantısı ile e-spora katılım motivasyonu arasında yüksek korelasyon olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid developments in the field of technology have affected the field of sports as in every field, causing new developments to emerge. The concept of electronic sports that emerged in this context has become quite popular all over the world. Although it is a sector that has recently grown rapidly and is intertwined with many large sectors in the world, and that there are many researches abroad, e-sports is still in its infancy in our country and needs more research. Therefore, in this study, it is aimed to determine the factors that motivate e-sportsmen in our country to do e-sports and to examine their flow experiences. A total of 570 e-sportsmen who were contacted using the snowball sampling technique participated in the study. The data were collected with the demographic information form and the E-sports Participation Motivation Scale developed by Öz and Üstün (2019) and the Recreational Flow Life Scale developed by Özdemir, Ayyıldız Durhan and Akgül (2020). As a result, it was determined that the flow experience levels of men in the flow life and the women in the anxiety sub-dimension were higher in the research, and it was revealed that the male participants had a higher motivation to participate in esports than the female participants. While the flow experiences of e-sportsmen do not differ according to the games they prefer most, their motivation to participate in e-sports revealed a significant difference in all sub-dimensions and total scores except for the relational self and leisure time sub-dimensions. It was observed that the participants with longer playing years displayed higher flow experience and motivation. Professional e-athletes of all significant differences compared to the group who participated in e-sports as an amateur was determined to exhibit higher flow experiences and e-sport participation motivation. In addition to these, it has been concluded that educational status, working status and income status do not have a significant difference on the flow experience and motivation to participate in e-sports. It was determined that there is a high correlation between flow experience and motivation to participate in e-sports.