Comics vs. interactive comics: A comparative study on enhancing design students' English reading skills and learning experiences
Çizgi roman ve interaktif çizgi roman: Tasarım öğrencilerinin İngilizce okuma becerilerini ve öğrenme deneyimlerini geliştirmeye yönelik karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 872215
  2. Yazar: MERAL ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT BURCU TASA YURTSEVER, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİN KAZAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnteraktif Medya Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Global pandemi bağlamında gelişen eğitim paradigması ve yeni teknolojilerin ilerlemesi, birçok eğitim alanında olduğu gibi tasarım alanında da eğitim materyallerinde ve kaynaklarında dikkate değer bir artış ve çeşitliliğe sebep olmuştur. Ancak mesleki İngilizcenin gelişiminde tasarım alanında nispeten az ilerleme olduğu konusunda öne sürülmesi gereken geçerli bir argüman vardır. Tasarım alanı son birkaç yılda büyüyüp giderek gelişirken, İngilizcenin yabancı veya ikinci dil olarak konuşulduğu ülkelerde Tasarım için İngilizce'nin öğretilme biçiminde pek bir değişiklik olmamıştır. Bu çalışma yukarıda bahsedilen eksikliği gidermeyi ve alandaki mevcut literatüre değerli bir katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Araştırmacı, mesleki terminoloji öğrenimini kolaylaştırmayı ve iletişim tasarımı öğrencilerinin okuma becerilerini ve öğrenme deneyimlerini geliştirmeyi amaçlayan, Özel Amaçlı İngilizce eğitimine yapılandırmacı epistemolojik yaklaşım ile uyumlu çok modlu eğitim materyalleri geliştirmiştir. Bu bağlamda, açık kaynaklı bir çizgi roman ve onun Ren'Py görsel roman motoru kullanılarak oluşturulan interaktif versiyonu tasarlanmıştır. Çalışmada, yarı deneysel bir araştırma çerçevesinde sıralı açıklayıcı karma yöntem tasarımı takip edilerek çizgi romanlar değerlendirilmeye alınmıştır. Çalışma, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi İletişim ve Tasarım Bölümü'nde öğrenim gören ve 2023–2024 Güz döneminde ILT3931 Tasarım için İngilizce dersini alan toplamda 20 tasarım öğrencisinden oluşan iki deneysel araştırma grubu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma bağlamında, öğretmen yapımı fiziksel çizgi romanın ve onun interaktif versiyonunun yüksek ölçekli prototiplerinin tasarım öğrencilerinin okuma becerileri ve öğrenme deneyimi üzerindeki etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Eğitim materyallerini değerlendirmek için temel zaman serileri kullanılarak toplamda üç eğitim gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, ön test-son test değerlendirmeleri, öğretmen tarafından oluşturulan çizgi romanların eğitsel başarısı açısından olumlu sonuçlar ortaya koymuştur. Eğitimlerin ardından uygulanan anketler, kullanıcı deneyimi ve materyallerle ilişkili motivasyon faktörleri hakkında karşılaştırılabilir bilgiler sağlamıştır. Öte yandan, odak grup tartışmaları sırasında tasarım öğrencilerinden gelen geri bildirimler, çizgi romanların tasarımı ve iyileştirilmesi gereken unsurları içeren önemli bilgilerin yanı sıra niceliksel sonuçları desteklenmesi ve tartışılmasını sağlayan niteliksel veriler de sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The proliferation of educational materials and resources in design education has witnessed a notable surge, owing to the evolving paradigm of education in the context of the global pandemic and the advancement of new technologies. However, there is a valid argument to be made regarding the relative lack of progress in the field of design when it comes to the development of professional English. While the field of design has grown and become increasingly complicated over the past few years, little has changed in terms of how English for Design is taught in countries where English is a foreign or second language. This study seeks to address the aforementioned shortcoming and make a valuable contribution to the existing literature in the domain. The researcher has developed multimodal educational materials that align with constructivist epistemological focus to English for Specific Purposes education, aiming to facilitate the acquisition of design terminology and enhance communication design students' reading skills and learning experiences. The researcher designed an open-source physical comic and its interactive version in Ren'Py visual novel engine. The study followed a sequential explanatory mixed-method design within a quasi-experimental framework to evaluate the comics. The study comprised of 20 communication design students enrolled in the ILT3931 English for Design course during the fall semester of 2023-2024 at Yildiz Technical University's Faculty of Art and Design, Department of Communication and Design. The study sought to investigate the impact of high-fidelity prototypes of teacher-made physical comic and its interactive comic version on communication design students' reading skills and learning experiences. By implementing three interventions, the study utilized a basic time-series framework to assess the effectiveness of the training materials. The pre-test and post-test evaluations revealed positive results regarding the efficacy of the teacher-made comics. Concurrently, follow-up surveys yielded congruent insights into user experience and motivational aspects associated with the teacher-made comics. Furthermore, post-intervention focus group discussions with communication design students provided practical information on the design of teacher-made comics and areas for improvement, complementing the quantitative findings with qualitative data.